Powitanie r/v Oceanografa w Breście - relacja 

Dziesiątego czerwca rano zakończył się drugi etap rejsu SEA-EU. R/v Oceanograf przybił do portu w Breście, gdzie zostanie do dwunastego czerwca. Na pokładzie statku odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział dr Aleksandra Brodecka Goluch, kierownik naukowa rejsu, Matthieu Waeles z Uniwersytetu w Breście oraz Jerome Goslin, członek załogi badawczej r/v Oceanograf. Po spotkaniu z dziennikarzami i oprowadzeniu gości po jednostce badawczej, naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odwiedzili Instytut Morski w Breście, gdzie przywitał ich szef jednostki dr Fred Jean.

Matthieu Wales and dr Aleksandra Brodecka-Goluch

Matthieu Wales i dr Aleksandra Brodecka-Goluch

- Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym podczas pierwszego i drugiego etapu rejsu udało nam się wykonać około 90 proc. zaplanowanych badań. Kiedy wrócimy na ląd każdy z uniwersytetów będzie odpowiedzialny za inną część materiału badawczego - tłumaczyła podczas spotkania z dziennikarzami dr Aleksandra Brodecka-Goluch.

Przedstawiciele lokalnych gazet rozmawiali także z Jerome Goslinem o jego doświadczeniach po kilku dniach spędzonych na pokładzie statku i z Matthieu Waelesem o sojuszu SEA-EU. Po briefingu prasowym członkowie zespołu badawczego - dr hab. Adam Sokołowski, prof. UG, dr Aleksandra Brodecka-Goluch oraz dr Jakub Idczak oprowadzili studentów oraz badaczy z UBO po r/v Oceanografie. 

W ramach wizyty badacze z UG zostali zaproszeni do Instytutu Morskiego Uniwersytetu w Breście (IUEM), gdzie przywitał ich kierownik jednostki dr Fred Jean. Naukowcy wspólnie rozmawiali o przyszłej współpracy i dotychczasowym postępach sojuszu. Po budynku polskich naukowców oprowadzał jeden z pracowników uczelni, Matthieu Waeles. Goście zobaczyli laboratoria, sprzęty jak i usłyszeli o całej organizacji uczelni. Na koniec badacz z IUEM zaprosił Polaków do malowniczej latarni - The Petit Minou Lighthouse.  

W ramach współpracy między Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem w Breście (UBO) zaplanowano już kolejne aktywności naukowe. - W próbkach aerozoli atmosferycznych i mikrowarstwy powierzchniowej morza, zebranych podczas rejsu, poza wcześniej zaplanowanymi analizami, zostaną również oznaczone metale ciężkie. W ramach SEA-EU udało nam się pozyskać na to dofinansowanie z Uniwersytetu w Breście. Analizy na wysokiej klasy sprzęcie wykona jedna ze studentek IO UG, Martyna Malinowska, W tym celu pojedzie ona we wrześniu bieżącego roku na francuską uczelnię. Z kolei na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku planujemy zorganizować wizytę Matthieu Waelesa z UBO na naszym uniwersytecie, która zostanie połączona z wygłoszeniem przez niego wykładu plenarnego - mówi dr hab. Anita Lewandowska, prof. UG

The Petit Minou Lighthouse.

The Petit Minou Lighthouse.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG