Apel Rektora UG i Związków Zawodowych do Ministra Edukacji i Nauki w sprawie podwyżki płac pracowników uczelni

Rektor prof. Piotr Stepnowski spotkał się dziś (środa 13.07.2022) z przedstawicielami Związków Zawodowych działających w Uniwersytecie Gdańskim: NSZZ Solidarność, ZNP i OZZ Inicjatywa Pracownicza, żeby wypracować wspólne stanowisko w sprawie podwyżek dla najmniej zarabiających pracowników naszej uczelni – pracowników administracji, obsługi technicznej oraz młodych pracowników naukowych. Podpisano wspólny apel w tej sprawie do Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.

- Wiemy jaka jest sytuacja w kraju - inflacja idzie w górę, ceny wszystkich artykułów również gwałtownie rosną. Słyszymy o szykowanych 300 procentowych podwyżkach cen prądu. Tymczasem pensje pracowników naszej uczelni nie zmieniają się, a my nie mamy możliwości zwiększenia płac nie mając subwencji na ten cel z ministerstwa. Wiemy też, że zapowiadane podwyżki nie wyrównają należycie pensji. Stąd też decyzja o wystosowaniu apelu do ministra – mówi Rektor prof. Piotr Stepnowski.

Gdańsk, 13 lipca 2022 roku

Szanowny Pan

prof. Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki

Szanowny Panie Ministrze,

z rosnącym zaniepokojeniem obserwujemy pogarszającą się sytuację finansową pracowników uczelni wyższych, w tym również pracowników Uniwersytetu Gdańskiego wynikającą z gwałtownie rosnącej inflacji.

Środowisko akademickie oczekuje na zapowiadaną przez Pana Ministra Edukacji i Nauki podwyżkę wynagrodzeń. Jednak już teraz, z całą pewnością możemy stwierdzić, że zapowiadane 4,4 procent waloryzacji płac nie będzie wystarczające, ponieważ dotyczyć ma wszystkich pracowników, bez szczególnego uwzględnienia tych, których płace niejednokrotnie zbliżają się do poziomu najniższego wynagrodzenia krajowego. Dotyczy to pracowników akademickich będących na początku swojej drogi zawodowej oraz niebędących nauczycielami (pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi).

Szczególnie ta ostatnia grupa znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej mając ograniczone możliwości szukania innych źródeł finansowania w obszarze zawodowym. Pracownicy ci nie mogą bowiem korzystać z grantów, nadgodzin dydaktycznych i innych form w wymiarze takim, jak pracownicy naukowi. Natomiast tak samo, jak pozostali członkowie społeczności akademickiej naszej uczelni, stoją w obliczu podwyżek cen żywności, prądu, gazu i innych produktów niezbędnych do godnego życia.

Władze Uniwersytetu Gdańskiego starają się zapewnić różne formy wsparcia, z których korzystać mogą pracownicy nie będący nauczycielami – tj. bezpłatne podnoszenie kwalifikacji np. dzięki kursom języka angielskiego w godzinach pracy, udziale w szkoleniach i kursach doszkalających w Polsce i za granicą. Taką formą są również rozszerzone pakiety podstawowych badań medycznych w ramach przychodni medycznej, z którą współpracujemy. Wszystko to są koszty, które w części ponosi także Uniwersytet Gdański, a których nie mógłby wypłacić pracownikom w postaci ekwiwalentu pieniężnego.

Władze rektorskie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi działającymi w uczelni każdorazowo, gdy uczelnia otrzymuje dodatkowe środki na podwyżki, redystrybuuje je do wszystkich grup pracowniczych w uczelni, nie pomijając żadnej z nich. Wszyscy są równie ważni dla prawidłowego funkcjonowania uczelni i wszyscy angażują się w jej rozwój oraz takie przedsięwzięcia jak wielkie centrum logistyczne związane z koordynacją pomocy walczącej Ukrainie zlokalizowane na naszym uniwersytecie.

Dzisiaj rozumiemy potrzeby oraz rosnący niepokój pracowników uczelni.

Panie Ministrze, doceniając wszystkie Pańskie starania w zakresie odpowiedniego finansowania działalności naukowej i dydaktycznej uczelni wyższych gorąco apelujemy o podjęcie starań umożliwiających uzyskanie dodatkowych środków na podwyżki obejmujące również pracowników nie będących nauczycielami – w kwocie, która pozwoli bez lęku patrzeć im w przyszłość.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Związek Nauczycielstwa Polskiego prof. dr hab. Zdzisław Kordel