Dr Magdalena Łągiewska z Wydziału Prawa i Administracji UG wzięła udział w 80. Międzynarodowej Konferencji pt. „International law: our common good” zorganizowanej przez portugalski oddział International Law Association (ILA). Prawniczka wygłosiła referat pt. „Digitalization of International Courts”, w ramach którego omówiła problematykę cyfryzacji sądów międzynarodowych jak i chińską koncepcję “smart courts”.
- Hasło przewodnie konferencji - „Prawo międzynarowe - wspólne dobro” - nie mogło być bardziej adekwatne do obecnych czasów - mówił podczas ceremonii otwarcia Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Wydarzenie trwało od 19 do 24 czerwca 2022 r. Była to pierwsza edycja od początku pandemii, która odbyła się w stacjonarnie.
dr Magdalena Łągiewska
Dzięki prestiżowemu stypendium ILA w konferencji wzięła udział także dr Magdalena Łągiewska, która wygłosiła referat pt. „Digitalization of International Courts”. Celem wystąpienia było wskazanie zalet, jak i zagrożeń wynikających z cyfryzacji sądów oraz skomentowanie najnowszych osiągnięć stosowanych w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym. - Przedstawiłam także zagadnienia związane z chińską koncepcją „smart courts", jak i poruszyłam specyfikę cyfryzacji sądów międzynarodowych m.in. Międzynarodowego Trybunału Karnego - opowiada prawniczka.
W wydarzeniu uczestniczyli światowi eksperci z zakresu prawa międzynarodowego. Omówiono wiele aktualnych problemów, m.in. użycia siły, globalnego zdrowia, podnoszenia poziomu mórz i oceanów. Oprócz panelu ekspertów zorganizowano panele „Young Scholars", które poruszały najnowsze trendy w zakresie nowych technologii oraz prawa przyszłych pokoleń.
- Udział w stypendium dał mi możliwość poznania wybitnych specjalistów prawa międzynarodowego oraz przeprowadzenia dyskusji i wymiany opinii na forum międzynarodowym. To niezwykła okazja, aby w jednym miejscu spotkało się tak wielu miłośników tego tematu - podsumowuje swój wyjazd dr Magdalena Łągiewska.