Dr Justyna Kobos i mgr Ania Krakowiak z Wydziału Oceanografii i Geografii UG rozpoczęły w lipcu nowy cykl badań jakości wody kąpieliskowej. Ich wpisy wraz z fotografiami są dostępne na podstronie Instytutu Oceanografii. Tam możemy znaleźć relacje z obserwacji i badań wykonanych na statku r/v Oceanograf jak i na samym kąpielisku.
- Celem naszej pracy jest określenie potencjalnego zagrożenia wynikającego z obecności sinic na trójmiejskich (i nie tylko) plażach - czytamy na podstronie Instytutu Ocenografii poświęconej cyklowi.
Częstym obszarem badań poza Gdańskiem, Sopotem i Gdynią jest Stegna oraz Kąty Rybackie. Dr Justyna Kobos wraz z mgr Anią Krakowiak zbierają także informacje od plażowiczów. Pod specjalnym numerem każdy może zgłosić wszelkie zmiany zabarwienia, czy smugi na tafli wody morskiej.
Fragment badań w ramach rejsu r/v Oceanograf
Badaczki poza typową obserwacją i pobieraniem próbek na różnych kąpieliskach korzystają również z potencjału badawczego statku UG r/v Oceanograf. Przykładowo 14 lipca wzięły udział w rejsie po Zatoce Gdańskiej, podczas którego stwierdziły brak zakwitu sinic. Po dokładniejszej analizie udało się także potwierdzić obecność pojedynczych nici z gatunku Nodularia spumigena i Aphanizomenon flosaquae.
dr Justyna Kobos i mgr Ania Krakowiak