Wspomogą region Pomorza i nie tylko. Ruszyły projekty Euroskills 2023 i Erasmus+ InnHUB Gdańsk

Erasmus+ InnHUB Gdańsk, Konkurs EuroSkills 2023 Poland - w trakcie jednego wydarzenia zainaugurowano oba te projekty. Piątego września w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego spotkali się przedstawiciele pomorskich uczelni wyższych, władz miasta Gdańska oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, aby rozpocząć współpracę nad projektami, które znacznie wpłyną na region północnej Polski. 

prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski

- Serdecznie witam Państwa w gościnnych progach naszej uczelni - miejscu, którym chcemy promieniować na całe środowisko akademickie. Planujemy wykorzystać cały nasz potencjał tak, aby w sposób absolutnie bezprecedensowy w skali polskiej jak i europejskiej spożytkować tę niesamowitą szansę. Euroskills, InnHUB Gdańsk to punkty, które połączą nas pociągiem wielkiej prędkości - rozpoczął wydarzenie Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Uroczystość miała miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, ponieważ to właśnie tam od ósmego września rozpocznie działanie InnHUB Erasmus+ Gdańsk. Obiekt nie jest jednak przedsięwzięciem wyłącznie Unii Europejskiej. Porozumienie o współpracy z jednostką podpisali przedstawiciele dwunastu pomorskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademii Pomorskiej, Akademii Nauk Stosowanych (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) w Elblągu, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Ateneum - Akademii Nauk Stosowanych w Gdańsku. 

rektorzy

Rektorzy i prorektorzy pomorskich uczelni po podpisaniu porozumienia o współpracy. 

- W całym tym przedsięwzięciu uczelnie są jak węzły, które nie tylko świadczą wsparcie merytoryczne dla projektu, ale także stanowią pewien zalążek innowacji. Współpraca z InnHUB Gdańsk to na pewno wielkie wyzwanie, ale także szansa na wyjście poza ustalone ramy uczelni wyższej  - mówił prof. Piotr Stepnowski. 

Głównym zadaniem centrum innowacji Erasmus+ InnHUB Gdańsk jest rozwój innowacji na północy Polski. Jednostka udzieli wsparcia przedsiębiorcom, firmom, czy placówkom edukacyjnym w składaniu wniosków o dofinansowanie z programu Erasmus+. InnHUB oznacza zarówno nowe kursy dokształcające, jak i wydarzenia związane z podnoszeniem kompetencji zawodowych. Współpraca z dwunastoma pomorskimi uczelniami ma zapewnić odpowiednie podłoże merytoryczne do tych działań.

- To nie są tylko studenci i pracownicy to także firmy, czy instytucje władz samorządowych. Te wszystkie elementy umożliwią stworzenie tzw. ekosystemu. Ten ekosystem ma swój główny cel, którym jest przewaga konkurencyjna - powiedział Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.  

W trakcie uroczystości Laurence Gates przekazała akt nominacji dr Pawłowi Poszytkowi

W trakcie uroczystości Laurence Gates przekazała akt nominacji dr. Pawłowi Poszytkowi.

Uroczystość w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego zainaugurowała także odliczanie do konkursu umiejętności branżowych Euroskills 2023. Od 5 września 2022 r. zostało dokładnie 365 dni do przyszłorocznej edycji projektu. Jest to wydarzenie szczególnie ważne dla naszego miasta, ponieważ to właśnie w Gdańsku odbędzie się finał tego współzawodnictwa. 

O misji rywalizacji opowiedziała Laurence Gates przedstawicielka Worldskills Europe. Ze względu na częste porównania tego konkursu do olimpiady mówczyni wymieniła podobieństwa między sportowcami a uczestnikami Worldskills, czyli wieloletni wysiłek w dążeniu do doskonałości. - Jednak jest też jedna różnica. Jeśli danemu olimpijczykowi nie pójdzie zbyt dobrze podczas danej edycji rywalizacji może spróbować ponownie za cztery lata. Natomiast konkurs Euroskills, czy Worldskills to okazja, która zdarza się raz na całe życie - mówiła Laurence Gates.

- Takie inicjatywy jak Euroskills pomogą nam odczarować pewien mit, który krąży w Polsce, że edukacja zawodowa jest dla tych gorszych, którzy nie wiedzą, co ze sobą zrobić. Za chwilę jednak usłyszą Państwo od naszych zawodników, że to umiejętności branżowe są super, cool i fancy - zapowiedział gości dr Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Doświadczeniami z przygotowań do rywalizacji podzielili się polscy uczestnicy konkursu Euroskills oraz ich trenerzy. 
Wydarzeniu towarzyszyła także wysokiej jakości oprawa muzyczna. Najpierw premierę miał hymn przyszłorocznego konkursu Euroskills autorstwa Marka Dutkiewicza i dr. Pawła Poszytka, a następnie na scenie koncertowej wystąpili  Grzegorz Wilk oraz Ania Szarmach  z zespołem.

fot. Alan Stocki, tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG