Szkoła letnia „Dzieci bohaterów” - UG pomaga Ukrainie

for. zbiorowe

Spotkanie z uczestnikami szkoły letniej "Dzieci bohaterów". Fot. Alan Stocki/UG.

Uniwersytet Gdański we współpracy z Fundacją Instytut Lecha Wałęsy oraz Konsulatem Ukrainy w Gdańsku zaprosił trzydziestoosobową grupę młodzieży z Ukrainy do uczestnictwa w Szkole letniej. Program dwunastodniowego pobytu w Gdańsku składa się z dwóch głównych komponentów: prezentacji atrakcji turystycznych i kulturalnych Pomorza oraz zaprezentowania oferty UG przyszłym studentom z Ukrainy.

Mają za sobą często dramatyczną historię związaną z agresją Rosji na Ukrainę. Dziś zgromadzili się w Sali Rady Wydziału Neofilologii UG na oficjalnym powitaniu i inauguracji szkoły letniej „Dzieci bohaterów”, która trwa do 20 września br.

- Z inicjatywy władz rektorskich gościmy 30-osobową grupę młodzieży z Ukrainy – są to dzieci z rejonu Żytomierza, których rodzice czynnie biorą udział w działaniach wojennych – mówi Barbara Madany z Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator" współorganizująca wydarzenie. – Chcemy pokazać im nie tylko Gdańsk i Trójmiasto, ale też Pomorze, a także zainteresować w przyszłości studiami na UG.

W spotkaniu uczestniczyli: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego – prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia – dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Oleksandr Plodystyi - Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Michał Biełuszko – Kierownik Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator", Barbara Madany z ACK oraz dr. hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG - Pełnomocnik Rektora ds. pomocy Ukrainie.

- UG od samego początku wojny pomaga  Ukraińcom na różne sposoby, teraz, z intencji władz rektorskich, zrodziła się nowa inicjatywa – szkoły letniej. Przyjęła dzieci, których rodzice walczą lub walczyli dzielnie na frontach. Chcemy pokazać Wam Gdańsk i to, jak funkcjonuje nasz uniwersytet – powiedział na otwarciu spotkania dr. hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG, Pełnomocnik Rektora ds. pomocy Ukrainie.

O zaangażowaniu UG w pomoc Ukrainie przypomniał też Rektor:

- Drodzy bohaterowie, nasi przyjaciele, to dla nas ważna chwila. Pamiętajcie, że jeśli kiedyś tu wrócicie, będziecie mieli u nas spokojną przystań – powiedział prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG. – Uniwersytet Gdański to nie tylko uczelnia, nie tylko pomysł  na studia w przyszłości, ale to miejsce, w którym chcemy aktywnie zabierać głos w sprawach ważnych społecznie. Chcemy Wam pomagać, na początku wojny była to pomoc doraźna, organizacja noclegów, zbiórki żywności, artykułów pierwszej potrzeby, ale też prowadzenie dialogu z rządem ukraińskim i polskim o tym, jak w sposób mądry i skuteczny wspierać Ukrainę. Jesteście bohaterami, odrobiliście najważniejszą lekcję w swoim życiu, którą chcemy z Wami współodczuwać. Ważne jest, by czasem odetchnąć, zyskać nową perspektywę. To się powoli dzieje, wczoraj przeczytaliśmy w gazetach, jak Rosjanie "dostają łupnia". Życzę Wam, byście jak najszybciej wrócili do wolnego, wspaniałego kraju jakim jest Ukraina.

Podziękowania za wsparcie na ręce Rektora złożył też Konsul Ukrainy.

- To, co zrobiliście jest niezwykle ważne. Pomoc humanitarna, pomoc dla Ukrainy, organizacja noclegów – bardzo za to wszystko dziękuję. Teraz mamy nowy obszar pomocy, mam nadzieję, że pojawiać się będą kolejne perspektywy. Dziękuję bardzo, także  w imieniu dzieci, bo dla nich to ważne i budujące doświadczenie – mówił Oleksandr Plodystyi.

Następnie głos zabrał dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, który zwrócił uwagę na piękne, haftowane, regionalne stroje ukraińskiej młodzieży, ktore są niezwykle istotne z punktu widzenia historycznego, podkreślające tożsamość oraz siłę kultury Ukrainy.

Na koniec uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić kampus UG w Oliwie.

EMW/Zespół Prasowy UG