Zajęcia na uczelni nie tylko dla studentów. Biotech Week na MWB UG i GUMed

Ludzie

Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego jeszcze sporo czasu, ale na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed już ruszyły zajęcia dydaktyczne. Przez cały tydzień od 19 do 23 września uczniowie szkół średnich eksplorowali świat w skali mikro biorąc udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez doświadczonych naukowców. 

- Chcemy podzielić się z uczniami naszą pasją do nauki. Pokazać fascynujący świat odkryć naukowych i przybliżyć przełomowe osiągnięcia, które służą poprawie zdrowia i jakości życia. Dlatego stworzyliśmy zupełnie nową inicjatywę - Tydzień z Biotechnologią “Biotech Week”  - powiedziała dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG.

Uczniowie, którzy niedługo staną przed wyborem studiów, zobaczyli, jak wygląda praca w nowoczesnym laboratorium. Podczas warsztatów przeprowadzili izolacje białka pochodzącego z meduzy oraz przygotowali własne preparaty na podstawie drożdży, które potem mogli obejrzeć pod mikroskopem. Wykonując te zadania licealiści korzystali ze specjalistycznych sprzętów laboratoryjnych takich jak palniki, czy pipety automatyczne. Spotkania prowadzili dr Dorota Pomorska, dr hab. Szymon Ziętkiewicz i dr Agnieszka Kłosowska.

Każdego dnia odbywały się też zajęcia teoretyczne. O wirusach uczestnikom inicjatywy opowiedziała dr Alicja Chmielewska z MWB UG i GUMed. Biotechnolożka wytłumaczyła słuchaczom m.in., jak funkcjonują te drobnoustroje oraz w jaki sposób można je „zobaczyć” w laboratorium. Tematem wystąpienia były także sposoby uodporniania ciała na infekcje wirusowe, czyli szczepionki.

wykład

- Najprostszą definicją wirusa jest określenie go mianem “przepisu w opakowaniu”. Przepis to materiał genetyczny, który znajduje się w postaci DNA lub RNA. Natomiast opakowanie ma służyć wprowadzeniu tego przepisu do komórki, która wytworzy kolejne wirusy - tłumaczyła dr Alicja Chmielewska. 

Celem inicjatywy jest pokazanie młodym ludziom, jak wygląda praca biotechnologa oraz zachęcenie ich do studiowania na MWB UG i GUMed. W akcji brali udział uczniowie klas maturalnych oraz ci, którzy z egzaminem dojrzałości zmierzą się dopiero za kilka lat.  

fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG