Katedra imienna prof. Marii Janion powierzona dr hab. Agacie Bielik-Robson, prof. IFiS

Wybitna naukowczyni, filozofka i publicystka dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. IFiS PAN objęła uroczyście katedrę imienną prof. Marii Janion podczas Inauguracji Roku Akademickiego Wydziałów Filologicznego i Historycznego.

Przypomnijmy, że decyzją Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, utworzono w uczelni trzy katedry imienne, których patronami zostali wybitni naukowcy, doktorzy honoris causa UG: prof. Maria Janion, Eugeniusz Kwiatkowski i prof. Wacław Szybalski. Katedrę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, objął prof. Leszek Balcerowicz (czytaj tu)

Fot. Alan Stocki/ZP

Kolejną, imienia prof. Marii Janion, powierzono uroczyście w piątek 30 września br. dr hab. Agacie Bielik-Robson prof. IFiS PAN, która nawiązała kilkakrotnie do wybitnej naukowczyni w swoim znakomitym wykładzie pt. "Proroctwo nowoczesności".

- To wielki dla mnie zaszczyt przemawiać tu, w auli Uniwersytetu Gdańskiego, jako pierwsza akademiczka, która obejmuje katedrę imienia Marii Janion - rozpoczęła wykład Pani Profesor. -  To ogromne wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność – by sprostać wysokim wymaganiom, które narzuca samo imię patronki. Jak wszyscy polscy humaniści, wychowałam się na jej dziełach, zwłaszcza na ulubionym przez mnie cyklu seminariów gdańskich, dzięki któremu poznałam awangardę intelektualnego modernizmu: myśli prawdziwie nowoczesnej, rozumiejącej, czym jest czas, historia i wyzwania rzucane przez wciąż zmieniające się modo, „tu i teraz”, od którego bierze swoją nazwę nasza epoka, czyli modernitas. (treść wykładu)

Pani Profesor zajmuje się naukowo filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię.

Prof. Agata Bielik - Robson poprowadzi seminarium na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego dla doktorantów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego zatytułowane "Proces oświecenia".

Fot. Alan Stocki/ZP
Załącznik Rozmiar