Projekty, które mogą zmienić rzeczywistość. Prezentacja FarU na Infoshare

Aplikacje wspierające medycynę, urządzenia zabezpieczające komunikację w sieci czy mini wersja laboratorium, którego potencjalne zastosowania można znaleźć praktycznie w każdej dziedzinie życia. To tylko część projektów i osiągnięć prezentowanych na stoisku Uczelni Fahrenheita podczas tegorocznej edycji Infoshare w gdańskim Amber Expo.

Stoisko FarU

W dniach 6-7 października br. odbyła się największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej – Infoshare. W regionalnej strefie otoczenia biznesu pojawiły się także Uczelnie Fahrenheita, zaproszone przez InvestGDA (Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego). Aktywności na stoisku przygotowały Centra Transferu Technologii, koła naukowe i studenci trzech członkowskich uczelni. Oprócz projektów naukowych przedstawione zostały także efekty współpracy FarU z Pomorską Koleją Metropolitalną, czyli prace studentów nagrodzone w konkursie na przystanki nowej linii PKM Południe.

Nauka kształtuje rzeczywistość

Rozwój technologii bezsprzecznie związany jest z osiągnięciami nauki, a ich strażnikami można nazwać Centra Transferu Technologii. To one łączą naukowców z inwestorami i partnerami biznesowymi w celu rozwoju technologii, ochrony patentów oraz ich wdrożenia na rynek. Jakie przykłady innowacyjnych rozwiązań zaprezentowały na stoisku FarU?

komputer

Uniwersytet Gdański postawił na świat cyberbezpieczeństwa i zaprezentował jedno z praktycznych rozwiązań technologii rozwijanych w Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG. Główną atrakcją było urządzenie, dzięki któremu możliwa jest bezpieczna komunikacja. To samotestujący się kwantowy generator liczb losowych, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa haseł i kluczy kryptograficznych. System składa się z dwóch elementów: wspomnianego generatora oraz przekaźnika, który odbiera od generatora liczby losowe i przekazuje je użytkownikowi dbając jednocześnie o bezpieczeństwo i płynność przesyłania danych.

Przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pokazali trzy aplikacje, które stanowią wsparcie nie tylko dla medyków. Aplikacja „Skup się” wspomaga leczenie dzieci z zaparciami czynnościowymi. Elektroniczny system monitorowania chorych do wykrywania wznowy raka płuca to mobilna platforma, który służy wczesnemu diagnozowaniu. Trzecią prezentowaną aplikacją był Bio3P MAB, czyli oprogramowanie umożliwiające gromadzenie danych o pacjentach, dawcach i materiale biologicznym, jak również zarządzaniem całymi kolekcjami biologicznymi i ich składowaniem.

Zdjęcie

Z Politechniki Gdańskiej przywieziono mini wersję Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej (miniCAVE), składające się z 4 ekranów, komputera i zestawu okularów dla użytkownika. Dzięki tej wersji mini uczestnicy konferencji mogli przekonać się, czym jest nieograniczona terytorialnie wędrówka w wirtualnym świecie. Pełnowymiarowa, sześcienna instalacja funkcjonuje na PG od grudnia 2021 r., a technologia wykorzystywana w Laboratorium może znaleźć zastosowanie zasadniczo w każdej dziedzinie życia – od symulacji dla służb publicznych, przez wizualizacje naukowe i formy terapii po architekturę czy turystykę.

Centra Transferu Technologii GUMed, PG i UG od lat współpracują i realizują projekty oparte na interdyscyplinarnej, międzyuczelnianej współpracy.

Na stoisku nie zabrakło studentów kół naukowych FarU, którzy zapraszali uczestników konferencji do udziału w quizie naukowym. Gra, bazująca na zasadach popularnego Tabu, obejmowała hasła z obszaru nowoczesnych technologii, ochrony środowiska i społeczeństwa.
 

Innowacyjne rozwiązania urbanistyczne

Infoshare to też przestrzeń do wymiany doświadczeń, dlatego Uczelnie Fahrenheita podzieliły się efektami współpracy z Polską Koleją Metropolitalną. Wspólnie zorganizowany konkurs Kolej na Południe zaowocował projektami przystanków dla nowej linii PKM Południe. Zgłoszenia konkursowe uwzględniały rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, aspekty społeczne, środowiskowe oraz technologiczne. Podczas konferencji Infoshare można było obejrzeć trzy zwycięskie prace, porozmawiać z autorami oraz przedstawicielami Polskiej Kolei Metropolitalnej.

W tym miesiącu rusza już II etap konkursu, w którym interdyscyplinarne zespoły studentów będą przygotowywać szczegółowe koncepcje innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, społecznych i gospodarczych wzmacniających atrakcyjność kolei pasażerskiej dla użytkowników.

Więcej o konkursie.

tekst FarU, fot. Marcel Jakubowski