Konferencja, koncert i spektakl: za nami pierwszy etap Grassowania! 

Grass

Czterodniowa konferencja „Günter Grass. Dialogi i konfrontacje interkulturowe” dobiegła końca. Za nami nie tylko wystąpienia i dyskusje badaczy z całego świata, ale także spektakl słowno-muzyczny “Obierając Cebulę”, otwarcie wystawy “Inkluzje” oraz spacery w poszukiwaniu inspiracji gdańskiego noblisty. Przed nami jeszcze m.in. spotkania filmowe, teatralne oraz gra terenowa "Wielkie Grassowanie"

- Wydarzenie, które dzisiaj otwieramy, jest zasługą wielu. Wspólnie chcemy wymienić się refleksjami na temat najnowszych tendencji w recepcji twórczości pisarza z Wrzeszcza, a także ponownie odczytać dzieło jego życia w jakże dynamicznie zmieniającej się teraźniejszości społeczno-kulturowej w tle z wojną w Ukrainie, pandemią oraz ponownym wzmożeniem się ideologii faszystowskiej w Europie - mówiła organizatorka konferencji, prezeska Stowarzyszenia Guntera Grassa w Gdańsku dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG szóstego października, czyli w pierwszy dzień konferencji. 

Grass

Większość konferencji odbyła się w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na UG.

Rzeczywiście podczas spotkań twórczość pisarza z Wrzeszcza omawiano w bardziej nowoczesnym świetle. „Günter Grass łączy się cyfrowo” brzmiał tytuł wystąpienia naukowców z Bremy - Davida Bouck-Standena, Torbena Lohmanna, Horsta Monseesa i Klausa Meiera. Badacz z Budapesztu Gabor Kerekes opowiadał o tym jak Węgrzy odbierają twórczość gdańskiego noblisty, a doktorantka z UG, Marta Wróblewska prześledziła współczesne interpretacje dzieł Grassa prezentowane w ramach wystaw Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w latach 2013-2020.

- Życiorys Güntera Grassa obejmuje całą epokę naszych dziejów. Rzekomo chińskie przekleństwo - „abyś żył w ciekawych czasach” - dotknęło go z całą mocą. Jego odpowiedzią było przejmujące świadectwo człowieczeństwa, niezłomności, jasnych wyborów moralnych i wielkiej odwagi w walce o wyznawane wartości - opowiadała Cornelia Pieper, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku. 

O silnym charakterze gdańskiego pisarza opowiadali także inni uczestnicy konferencji. W sobotę ósmego października odbył się panel pt. „Teksty Grassa jako interwencja i polityczna strategia”. Tego samego dnia o związku między literaturą a demokracją  dyskutowali Florian Höllerer, Leszek Żyliński oraz dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski

- Zetknąłem się kiedyś z takim poglądem, że artyści są osobami bardzo niepewnymi siebie, ponieważ ich sukces zależy od publiki. Günter Grass zawsze mi imponował tym, że nigdy nie poszukiwał tego poklasku i robił coś co dla artysty jest najtrudniejsze -  psuł samopoczucie swoich odbiorców. Żeby konsekwentnie w ten sposób działać i tworzyć trzeba mieć niezwykle silny kręgosłup moralny - mówił podczas inauguracji konferencji prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Filologicznego.

Obierając Cebulę

W ramach konferencji zainaugurowano też cykl wydarzeń artystycznych „Gdańskiego Grassowania 2022”. Spektakl „Obierając Cebulę” opowiadał o dzieciństwie i burzliwym dorastaniu w czasach II wojny światowej gdańskiego pisarza. Fundamentem przedstawienia był monolog wewnętrzny głównego bohatera (alter ego Grassa) granego przez Dorotę Androsz, któremu towarzyszyła niepokojąca muzyka w wykonaniu Mikołaja Trzaski i Olo Walickiego.

- Tematyka nawiązuje do mojej ulubionej książki Guntera Grassa “Przy Obieraniu Cebuli” - zapowiadał przedstawienie Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który następnie odczytał cytat z powieści. Spektakl otworzyli także prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk oraz Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Konferencję zakończyła całodniowa podróż w poszukiwaniu kaszubskich inspiracji Güntera Grassa. Wycieczkę objazdową “Grassa gry z ‚przeciw-pamięcią‘. Kaszubskie motywy” poprowadziła prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk.

Jednak to dopiero początek obchodów 95. rocznicy urodzin Guntera Grassa. Przed nami jeszcze spektakl „Zaklęte w Jantarze”, spacery literackie z dr Anną Kowalewska-Mróz, cykl spotkań filmowych „Grass idzie do kina” oraz wystawa outdoorowa „Wielkie Grassowanie”. 

Więcej informacji. 

Wideorelacja z wydarzenia.

Organizatorzy
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG