Najnowszy ranking Times Higher Education World University Ranking 2023. Uniwersytet Gdański awansuje na czwartą pozycję wśród uniwersytetów klasycznych w Polsce

W opublikowanej 12 października 2022 r. najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2023 Uniwersytet Gdański awansował o jedno miejsce i  uplasował się na czwartej pozycji w kategorii uniwersytetów klasycznych w Polsce (za Uniwersytetami: Jagiellońskim, Warszawskim oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu) wyprzedzając w stosunku do roku ubiegłego Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W ogólnym zestawieniu polskich uczelni wyższych UG uzyskał wysoką, dziesiątą pozycję spośród wszystkich 32 klasyfikowanych instytucji.

Pierwsza dziesiątka uczelni polskich w THE WUR 2023 to aż cztery uczelnie medyczne i cztery uniwersytety klasyczne. Zestawienie najlepiej pozycjonowanych w rankingu 10 uczelni polskich wygląda następująco (w nawiasie pozycja w zestawieniu światowym):

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (351-400)

Uniwersytet Jagielloński (601-800)

Uniwersytet Medyczny w Łodzi (601-800)

Gdański Uniwersytet Medyczny (801-1000)

Uniwersytet Warszawski (801-1000)

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1001-1200)

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (1001-1200)

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (1001-1200)

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (1201-1500)

Uniwersytet Gdański (1201-1500)

Ranking THE WUR to światowe zestawienie obejmujące w swej najnowszej edycji ponad 1799 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu ze 104 państw, co czyni je największymi i najbardziej zróżnicowanym dotychczasowym rankingiem uniwersytetów.

Zestawienie tworzone jest w oparciu o 13 starannie skalibrowanych wskaźników, które mierzą wydajność instytucji w obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy do gospodarki i prestiż międzynarodowy. To w tych dwóch ostatnich parametrach uczelnia nasza odnotowała najwyższe oceny.

Wobec tak wielowątkowo prowadzonej oceny nie jest łatwo konkurować z najlepszymi uczelniami świata, choć pięciu uczelniom krajowym udało się wejść do pierwszego tysiąca zestawienia (w zeszłym roku były to jedynie dwie najlepsze polskie uczelnie – UJ  i UW, w tegorocznej edycji mamy tu dodatkowo trzy uniwersytety medyczne z Wrocławia, Łodzi i Gdańska).

Zestawienie tegorocznych i ubiegłorocznych pozycji polskich uczelni w THE WUR prezentuje załączona tabela. Warto podkreślić, że w stosunku do roku ubiegłego uszczegółowiono klasyfikację uczelni w przedziale 1201+ (w tegorocznej edycji z grupy 1201+ wydzielono przedziały 1201-1500 i 1501+).

Pełne wyniki rankingu:

Metodologia tegorocznej edycji:

Ranking Times Higher Education World University Ranking jest zestawieniem o bardzo ugruntowanej pozycji i cieszy się dużym zaufaniem naukowców, rad zarządzających uczelni, partnerów z sektora gospodarki  oraz rządów państw.  Rozpoznawany jest przez studentów na całym świecie.

Załącznik Rozmiar
Polskie uczelnie w THE WUR 2022 i 2023 109 KB