Grassowanie nie tylko na Filologicznym. Na kampusie UG otwarto nową wystawę outdoorową

Grass

O sześciu różnych aspektach twórczości Güntera Grassa można dowiedzieć się spacerując po kampusie Uniwersytetu Gdańskiego. 12 października oficjalnie otwarto wystawę outdoorową  pt. “Wielkie GRASSowanie”. Dla uczestników wydarzenia przygotowano grę plenerową z nagrodami. 

Gdzie w twórczości Güntera Grassa znajdziemy odniesienie do jego pasji do gotowania? Jak na gdańskiego pisarza wpłynęła kultura i historia kaszubska czy żydowska? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na tzw. kubikach porozstawianych na kampusie UG. - Twórczość Grassa  po drugiej wojnie światowej to nie tylko rozliczanie się z własną pamięcią chłopaka, który jako 17-latek został zaciągnięty do wojska, ale także wprowadzenie w ruch różnych opowieści o Gdańsku, jak i wątek tzw. przeciwpamięci żydowskiej. Grass zaprosił różne grupy gdańszczan do wspólnego stołu - powiedziała dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG organizatorka “Gdańskiego Grassowania 2022”. 

Grassowanie

Wystawa powstała między innymi we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. - Gdy przyszła do mnie prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, aby opowiedzieć o projekcie zapytałem się “Dlaczego dopiero teraz? Dlaczego nie od samego początku?”. Grass dla nas jest i będzie dla nas bardzo ważny - mówił Lawrence Ugwu, Dyrektor NCK, który następnie opowiedział o jednej z mniej znanych aktywności artystycznych Güntera Grassa - rzeźbiarstwie.

W ramach otwarcia wystawy odbyła się gra terenowa. Uczestnicy wydarzenia grassowali po kampusie UG w poszukiwaniu haseł do krzyżówki. Na członków pierwszej drużyny, która podała prawidłową odpowiedź czekały nagrody. W zabawie można wziąć udział jeszcze do końca listopada, jednak już bez wyróżnień. Przy wejściu do budynku Neofilologii stoi punkt z kartami zadań. 

Patrycja Wisowaty

Patrycja Wisowaty

- Uważam, że to bardzo fajna inicjatywa. Pozwala nam dowiedzieć się czegoś więcej na temat osoby i twórczości Güntera Grassa jednocześnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Jestem studentką filologii germańskiej, więc ta gra na pewno pomoże mi dużo na moich przyszłych wykładach dotyczących gdańskiego pisarza  - mówi Patrycja Wisowaty studentka II roku Filologii Germańskiej na UG.

Wystawę przygotowało Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Akademickim Centrum Kultury ALTERNATOR, Stowarzyszeniem Güntera Grassa, Pracownią Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Teksty zostały opracowane przez Martę Szaszkiewicz i Magdalenę Jaszczę z Muzeum UG na podstawie przewodnika literackiego "Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka Miasta" pod redakcją Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk i Marty Turskiej. Projekt graficzny przygotowała Magdalena Jaszcza.

Wystawa to tylko jedna z atrakcji „Gdańskiego Grassowania 2022” - hucznych obchodów 95. rocznicy urodzin Güntera Grassa. Więcej o najbliższych wydarzeniach z cyklu.

Grass
fot. i tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG