Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” w ręce dr Moniki Milewskiej z UG

fot.

Fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Laureatką w pierwszej kategorii Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” została dr Monika Milewska z Wydziału Historycznego UG. Tytuł Literackiej Książki Roku otrzymała jej monografia pt. „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Podczas gali rozdania nagród, która odbyła się w piątek 21 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku, laureatów konkursu Pomorskiej Nagrody Literackiej ogłosił Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego. W pierwszej kategorii nagrodę, za książkę pt. „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”, otrzymała dr Monika Milewska - doktor historii, eseistka, poetka, bajkopisarka, autorka słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych, która pracuje w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Ta nagroda jest dla mnie szczególnie cenna, bo jest dowodem na to, że poważne książki naukowe, opatrzone potężną bibliografią i trudną do zliczenia ilością drobiazgowych przypisów, mogą być jednocześnie atrakcyjne literacko i trafiać do szerokiego grona czytelników – mówi dr Monika Milewska. – To ogromna radość dla badacza.

Podczas gali autorka książki pt. „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” powiedziała: - Usłyszałam ostatnio o mojej książce, że należy do nurtu książek, które opowiadają o PRL-u bez słodzenia, bez cukrzenia, że to nasz moralny obowiązek, ludzi, którzy żyliśmy w tamtym systemie, żeby właśnie nie słodzić, żeby nie mówić o nim z nostalgią. Owszem, to było nasze dzieciństwo, to była nasza młodość, ale musimy dawać herbertowskie świadectwo, że był to zły i często, po prostu, byle jaki czas.

„Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” to nie tylko monografia historyczna, ale też wciągający esej, który przenosi czytelnika do świata dwudziestowiecznych smaków. Próba odpowiedzi na pytanie, jak jadano w PRL-u, staje się zmysłową i erudycyjną wyprawą, w czasie której poznajemy nie tylko wiele historycznych faktów przybliżających rzeczywistość drugiej połowy XX wieku, ale i dziesiątki smakowitych anegdot.

Dr Monika Milewska zadebiutowała w wieku 13 lat, a jej pierwszy wiersz ukazał się drukiem we Francji w piśmie „Europoésie” w 1992 roku. Laureatka licznych nagród, między innymi Grand Prix Festiwali Dwa Teatry w Sopocie za tekst słuchowiska „Podróż na Księżyc”. Wydała cztery tomiki poetyckie. Eseistyczna książka z 2002 roku Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne przyniosła jej stypendium „Polityki” i nominację do Nagrody Nike.  W 2018 roku ukazała się debiutancka powieść „Latawiec z betonu”, która została laureatką Pomorskiej Nagrody Literackiej w kategorii Literacka Książka Roku i doczekała się adaptacji teatralnej, telewizyjnej i radiowej.

Nagrody w pozostałych kategoriach

Laureatami w kategorii „Pomorska Książka Roku” zostali Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski redaktorzy książki „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”, wydanej przez Wydawnictwo Muzeum Gdańska. Również do nich trafiła w tej edycji Nagroda publiczności.

Pomorska Nagroda Literacka za Całokształt Pracy Twórczej trafiła w tym roku w ręce Anny Czekanowicz, poetki, prozaiczki, scenarzystki i redaktorki, a Kaszubską Nagrodę Literacką otrzymał historyk, teolog i poeta Ks. Jan Walkusz.

Nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej 2022

Wśród nominowanych znaleźli się:

Literacka Książka Roku:

  • Córka/Daughter, Zbigniew Joachimiak, Fundacja Światło Literatury 2021
  • Lęki Nieoswojone - Bożena Ptak, SPP 2021
  • Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku - Stefan Chwin, Tytuł 2021
  • Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL, Monika Milewska, PIW 2021 
  • Światło w zatoce. Wiersze gdańskie - Krystyna Lars, Tytuł 2021

Pomorska Książka Roku:

  • Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port - Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski, Muzeum Gdańska 2021
  • Moja Wróblewskiego - Joanna Breza, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021
  • Kolory Gdańska: Kompozycje barwne fasad od XVI do końca XVIII wieku - Anna Kriegseisen, Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021
  • Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI–XVII wieku - Jaśmina Korczak-Siedlecka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021
  • Sclavus – Tymon Tymański, Części Proste 2021
Fot. WiMBP
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG