Nowy punkt na mapie Gdańska związany z UG. Skwer im. prof. Jerzego Sampa

Prof. Jerzy Samp, historyk i pisarz związany z Uniwersytetem Gdańskim, został patronem skweru w dzielnicy Orunia. W oficjalnym odsłonięciu tablicy upamiętniającej profesora udział wziął Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Przypomnijmy, że po Gdańsku jeździ też tramwaj nazwany imieniem Profesora, a Szkoła Podstawowa nr 86 nosi Jego imię.

Rektor UG

fot. Christian Samp

O nadanie imienia Profesora skwerowi w gdańskiej dzielnicy Orunia wystąpiła, do Rady Miasta Gdańska, Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. 21 listopada br. uroczyście odsłonięto tablicę. W wydarzeniu wzięli udział m.in. rodzina prof. Jerzego Sampa, Prezydentka Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Rektor UG prof. Piotr Stepnowski

- To miejsce jest wybrane idealnie, najbliżej naszego domu. Była to codzienna droga taty do pracy, do garażu czy po gazetę. Również z nami, swoimi dziećmi, chodził tędy do Parku Oruńskiego - mówił Christian Samp, syn profesora. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę na bogaty dorobek prof. Jerzego Sampa i podziękowała wnioskodawcom za kolejną inicjatywę, która upamiętnia dokonania historyka. Przypomnijmy, że prof. Jerzy Samp jest patronem Szkoły Podstawowej nr 86 na Łostowicach oraz jednego z gdańskich tramwajów. 

Z nadaniem imienia wiąże się też modernizacja skweru. Na ten cel przeznaczono 50 tys. złotych. Do końca roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania przestrzeni. 

Prof. Jerzy Samp od razu po ukończeniu studiów w UG, w 1975 roku, rozpoczął pracę na naszej uczelni. Dwa lata później zadebiutował jako pisarz. Jego zainteresowaniami naukowymi były historia literatury i kultury Pomorza XIX i XX w. Od 1994 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Pomorzoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Jest m.in. autorem książek „Legendy Gdańskie. Baśnie, podania i przypowieści”, czy „Gdańsk. Przewodnik po mieście”. Zmarł 16 lutego 2015.

 

Więcej: www.gdansk.pl

źródło: gdansk.pl, oprac. Marcel Jakubowski/ZP UG; fot. Christian Samp