Zaufajmy Nauce – debata ekspertów o szczepionkach na nowotwory

Prof. Natalia Marek – Trzonkowska, Dyrektorka Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG, weźmie udział w debacie organizowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej pt. "Czy możliwe jest stworzenie szczepionki leczącej nowotwory? Wydarzenie zorganizowane jest w ramach cyklu - #UfajmyNauce.

 

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już od 30 lat zajmuje się wspieraniem nauki oraz naukowców. Utworzona w 1991 roku fundacja przekazała łącznie 1,710 mln złotych na rozwój inicjatyw naukowych związanych z rozwojem badań oraz inicjatyw medycznych. Jedną z nich jest związana z obchodami trzydziestolecia akcja Fundacji - #UfajmyNauce.

W ramach wydarzenia prowadzona jest seria spotkań skupiająca się na zagadnieniach nurtujących środowisko medyczne, np. 15 września słuchacze mogli zaznajomić się ze stanowiskiem ekspertów w sprawie znaczenia naukowych argumentów w kontekście pandemii COVID-19. Wcześniejsze wystąpienia koncentrowały się wokół zjawiska fake newsów najpierw w okresie pandemii, a w późniejszym czasie związanych z sytuacją za naszą wschodnią granicą.

Najbliższa debata, która odbędzie się 29 listopada, dotknie pytania, na które coraz więcej osób szuka odpowiedzi – Czy możliwe jest stworzenie szczepionki leczącej nowotwory?

W rozmowie zostanie poruszony temat  szczepionek peptydowych mogących leczyć niektóre odmiany białaczek i nowotworów. Oprócz wcześniej wspomnianej Dyrektorki Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi w Uniwersytecie Gdańskim immunolog prof. Natalii Marek-Trzonkowskiej, w dyskusji udział wezmą również prof. Krzysztof Giannopoulos (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. Jacek Jassem (Gdański Uniwersytet Medyczny) oraz prof. Jacek Jemielity (Uniwersytet Warszawski).

- Uważam, że podobne debaty mają ogromne znaczenie. Nauka jest tworzona przez ludzi i dla ludzi, dlatego wszyscy powinniśmy mieć dostęp do sprawdzonej wiedzy, aby rozumieć, jak działają leki czy szczepionki - podkreśla prof. Natalia Marek-Trzonkowska, zapytana o udział w nadchodzącym wydarzeniu. - W przeciwnym razie rodzi się w nas lęk i zaczynamy szukać informacji w źródłach, których wiarygodności nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Poza tym to, co dzieje się w badaniach nad terapiami przeciwnowotworowymi jest zwyczajnie ciekawe. Wierzę, że debaty takie, jak ta pomagają budować zaufanie do nauki i naukowców, co jest konieczne dla postępu i akceptacji nowych terapii.

 

Debata „Szczepionki na nowotwory. Marzenia czy rzeczywistość?” odbędzie się 29 listopada o godzinie 12:00. Wydarzenie będzie można śledzić na facebooku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz kanale You Tube.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia: https://www.fnp.org.pl/akcja-i-debaty-ufajmynauce/.

FNP_debata
Aleksandra Kuś, studentka kierunku Dziennikarstwo i komunikacji społecznej