Czteromiesięczny kurs j. polskiego dla ponad 100 ukraińskich nauczycieli dobiegł końca

Ponad stu uczestników, setki godzin zajęć, cztery miesiące intensywnej pracy i prawie milion złotych dofinansowania -  oficjalnie dobiegł koniec intensywnego kursu j.polskiego dla ukraińskich nauczycieli prowadzony przez Wydział Filologiczny UG. 25 listopada przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego, Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku, Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli na Pomorzu oraz Województwa Pomorskiego spotkali się z uczestnikami kursu, aby wręczyć im oficjalne certyfikaty ukończenia szkolenia. 

Arnold Kłonczyński

Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG

Jako nauczyciele wiedzą Państwo, że edukacja jest najważniejsza. Ważniejsza od polityki, ekonomii i od wszystkich innych obszarów, którymi zajmujemy się na co dzień. Jestem zatem bardzo zadowolony, że mogliśmy was przygotowywać do korzystania z j.polskiego w naszych szkołach - zwrócił się do ukraińskich nauczycieli Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG. - Państwa znajomość j. polskiego i kultury polskiej jest dla nas niezwykle istotna. Mamy nadzieję, że dialog, który zrodził się w związku z tą trudną sytuacją, nie zaniknie i będzie procentował w przyszłości.

Od czerwca do października br. na Wydziale Filologicznym kształciło się ponad 100 ukraińskich nauczycieli. Celem kursu było przygotowanie ich do pracy w polskich szkołach. Razem uchodźcy odbyli 360 godzin zajęć w ciągu 18 weekendów. Większość spotkań odbywała się online, jednak między 29 sierpnia a 2 września uczestnicy kursu przyjechali na Uniwersytet Gdański, aby odbyć 36 godzin zajęć stacjonarnych. Projekt został dofinansowany na blisko 800 tys. złotych przez Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli(CEN). 

Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku

Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku

Świeżo przeszkolonym nauczycielom gratulował Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. Dyplomata podkreślił, że kurs otwiera wiele nowych możliwości oraz życzył jego uczestnikom szczęścia na dalszej drodze zawodowej. Powodzenia życzyli także członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski oraz Dyrektor Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli Ewa Furche

Nie zabrakło także przedstawicieli Wydziału Filologicznego. Dziekan jednostki dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG podziękowała za zaufanie pomorskiego CEN i odniosła się do motta Uczelni Fahrenheita „Razem możemy więcej”. - To był każdy weekend wakacyjny. Jesteśmy naprawdę pełni podziwu dla państwa, ponieważ większość z was od poniedziałku do piątku pracowała. Chciałam też podziękować 22 osobom z Wydziału Filologicznego, które zaangażowały się w tę inicjatywę - powiedziała koordynator kursu prof. dr hab. Aneta Lewińska z Zakładu Polonistyki Stosowanej UG. 

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku

Uroczystości wręczania certyfikatów towarzyszyły także występy artystyczne. Na otwarcie dwie uczestniczki kursu zaśpiewały i wykonały na pianinie piosenkę „Czerwona Kalina”. W połowie wydarzenia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku zaprezentowały tańce w ramach „Koncertu z Ukrainą w tle”. 

Certyfikaty ukończenia szkolenia wręczali prof. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. Arnold Kłonczyński i prof. Aneta Lewińska.

Alla Arkypova

Alla Arkypova

- Po kursie planuję nadal uczyć się języka polskiego. Będę też szukać pracy w polskiej szkole. Trzy miesiące już pracowałam jako pomoc nauczycielska w szkole podstawowej, teraz chciałabym pracować jako trenerka, czy nauczyciel wychowania fizycznego - mówiła Alla Arkypova, absolwentka kursu, która przed wojną uczyła Wychowania Fizycznego w Państwowej Akademii Kultury w Charkowie.  

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG