O pszczołach, greenwashingu, modzie i wiedzy – Biolożka z UG wystąpiła w eko pomocniku o pszczołach

Dr Paulina Kozina z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii UG wystąpiła w programie edukacyjnym PółnocnaTV. Naukowczyni z UG pomogła w przygotowaniu odcinka "Północnego eko pomocnika" dotyczącego pszczoły miodnej. 

dr Paulina Kozina

- Pierwsze zapiski, o tym, że pszczoła zamieszkiwała gdzieś koło człowieka, datuje się na prehistorię. Na niektórych malunkach naskalnych widać człowieka wybierającego miód od dzikich pszczół - opowiadała w programie dr Paulina Kozina

Odcinek trwa 27 minut i dowiemy się w nim m.in. o budowie tych miododajnych stworzeń, jak działa ul oraz jak wygląda życie królowej danego roju. W trakcie programu ciekawostki o tym gatunku owadów opowiadają nie tylko specjaliści, ale także przebrane za pszczoły dzieci. 

- Chcieliśmy pokazać, że czasem mając dobre intencje, a nie posiadając odpowiedniej wiedzy, można pszczołom i przyrodzie w ogóle po prostu zaszkodzić – mówi Karolina Białke, autorka scenariusza i reżyserka filmu. Odpowiednią wiedzę poza dr Pauliną Koziną zapewnili Piotr Kowalczyk z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach oraz pan Eugeniusz Juchniewicz – pszczelarz. 

Na koniec programu biolożka z UG opowiedziała o zjawisku greenwashingu, czyli tworzeniu inicjatyw, które nie wpływają pozytywnie na środowisko, pod pretekstem wartości ekologicznych. Przykładem takiego przedsięwzięcia są pasieki w środku miasta, którymi zajmują się osoby do tego niewykwalifikowane. 

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka.

oprac. MJ/ZP