Ruszył cykl wykładów ,,Wokół krytyki społecznej”

Dr. Łukasz Moll socjolog, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego, spotkał się ze społecznością akademicką Uniwersytetu Gdańskiego na zaproszenie Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Wydarzenie zainaugurowało cykl "Wokół krytyki społecznej".

 

Obszarem badań naukowych Doktora jest teoria dobra wspólnego, idea Europy, filozofia polityki, studia miejskie, ekologia polityczna oraz ruchy społeczne. Jest on autorem publikacji ,,Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu”. Artykuły dr. Łukasza Molla możemy również przeczytać w czasopiśmie naukowym ,,Praktyka Teoretyczna”.

Moderatorem spotkania Na Wydziale Nauk Społecznych UG był doktorant Uniwersytetu Gdańskiego mgr Mateusz Kufliński.

- Krytyka społeczna to swego rodzaju podważanie samego siebie, sposobu naszego myślenia, przyjętych przez nas kategorii. Wydaje mi się, że jest ona pewnego rodzaju rdzeniem tego, czym jest Uniwersytet oraz rdzeniem tego, czym jest europejskość. Rozumiem ją jako podejście do zastanych form, które jest krytyczne. Europejskość jako podejście do form politycznych, kulturowych, cywilizacyjnych, której zmazujemy istniejące formy jedną ręką, a drugą zapisujemy coś nowego tylko po to żeby za chwilę znowu je zmazać. Uważam, że jeśli na uniwersytecie nie ma miejsca na tego typu krytykę, przestaje być uniwersytetem - mówił dr Łukasz Moll.

 

W ,,Nomadycznej Europie. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu” możemy przeczytać o dramatycznych wydarzeniach np. o ludziach zamarzających na ulicach, o postawach ksenofobicznych i skutkach, jakie ze sobą niosą.

Doktor tłumaczył jak należy interpretować wydarzenia, które miały miejsce na wschodniej granicy Polski oraz jak możemy myśleć o kryzysie migracyjnym z perspektywy jego książki.

- Europa nie ma granic, bo sama jest granicą. Cierpi raczej na syndrom borderline - pragnąc ukryć swoją bezgraniczność, arbitralnie stara się granice przywrócić - stwierdził dr Łukasz Moll

Wydarzenie ,,Wokół krytyki społecznej” jest cykliczne, następne spotkanie odbędzie się w styczniu. Informacje pojawią się na stronie internetowej oraz fanpagu Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

Oliwia Malczyk, studentka filologii polskiej, spec. dziennikarstwo