Ambasador Republiki Rwandy z wizytą w Uniwersytecie Gdańskim

Ambasador Republiki Rwandy prof. Anastase Shyaka spotkał się 12 grudnia 2022 roku z Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotrem Stepnowskim oraz prorektorem ds. studenckich i jakości kształcenia dr hab., Arnoldem Kłonczyńskim, prof. UG. Podczas spotkania omówiono możliwości bliższej współpracy naukowej pomiędzy UG a uczelniami z Rwandy oraz przedstawiono ofertę kształcenia w języku angielskim, która może by zainteresować kandydatów na studia z tego kraju.

W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Instytutu Politologii dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG, który zorganizował spotkanie  Prof. Anastase Shyaka ze studentami na Wydziale Nauk Społecznych i wykład na temat konfliktów zbrojnych w Afryce Równikowej.

- Rwanda staje się strategicznym kierunkiem przepływu studentów do Europy. Uniwersytet Gdański jest dla rządu tego kraju partnerem strategicznym ze względu na  kierunki: oceanografia, akwakultura, chemia cyfrowa, fizyka kwantowa. Dodatkowo na tych kierunkach zajęcia odbywają się w języku angielskim. Liczymy więc na to, że zwiększy się w UG liczba studentów obcokrajowców - powiedział Rektor prof. Piotr Stepnowski.

Warto zaznaczyć, że prof. Anastase Shyaka jest absolwentem gdańskiej politologii, gdzie napisał pracę doktorską pod kierunkiem prof. Marka J. Malinowskiego, którą obronił w 2001 r. uzyskując stopień doktora.

zp