Studentki UG zajęły II miejsce w Polsce w piłce nożnej kobiet

Srebro dla drużyny ASZ UG w piłce nożnej kobiet

Sukcesem reprezentantek AZS UG zakończyły się pierwsze w historii Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet. Podopieczne Tomasza Aftańskiego zajęły II miejsce w klasyfikacji generalnej i wracają do Gdańska ze srebrnymi medalami.

To było prawdziwe święto piłki nożnej w Szczecinie. Do rywalizacji stanęło 10 zespołów, które drogą losowania znalazły się w dwóch grupach. Los złączył wspólnie w tej fazie późniejszych finalistów, czyli UAM Poznań oraz Uniwersytet Gdański. Jednak nasze studentki wcale nie były pewne awansu do półfinałów do ostatnich sekund… ostatniego spotkania w grupie. O miejsce premiowane awansem do półfinałów podopieczne trenera Tomasza Aftańskiego rywalizowały w korespondencyjnym pojedynku z UMCS Lublin. W meczu między tymi zespołami padł bowiem wynik 0:0. W ostatnim meczu drugiego dnia turnieju Lubliniankom wystarczał remis z UAM Poznań. Do przerwy prowadziły poznanianki 1:0, a w drugiej połowie studentki UMCS miały wszystko w swoich rękach. Nie wykorzystały jednak rzutu karnego (świetna interwencja najlepszej bramkarki mistrzostw Dominiki Dewickiej), nadziały się na skuteczny kontratak i musiały obejść się smakiem.

- Nasza gra w tym turnieju to prawdziwy rollercoaster emocji. Po pierwszym dniu mieliśmy zero strzelonych bramek, jednak dziewczyny nawet na moment się nie poddały. Kapitalne trzy następne spotkania doprowadziły nas do historycznego finału. W nim uznajemy wyższość zespołu z Poznania, jednak wynik ujmy nam nie przynosi. Jestem dumny z dziewczyn – relacjonuje trener UG Tomasz Aftański.

Rzeczywiście, podopieczne trenera rozkręcały się z meczu na mecz. Bardzo pomogła w tym Lidia Sowińska – zdobywczyni tytułu najlepszej zawodniczki turnieju.

Finał rozegrany w strugach deszczu odbywał się pod dyktando doświadczonych poznanianek i po bramce Sandry Lichtenstein mogły one cieszyć się ze zdobycia historycznego tytułu.

- W dziewczynach jest prawdziwa moc! Do brązowego medalu AMP w futsalu kobiet dokładamy srebro w piłce nożnej kobiet. Ta edycja jest dla nas historyczna, ale ciężko pracujemy na to od lat. Dziękujemy za wsparcie naszym dobrodziejom. Dziewczyny udowadniają, że piłka nożna to nie tylko sport dla mężczyzn – dodaje Tomasz Aftański, który w CWFiS UG pełni także funkcję z-cy Dyrektora ds. sportowych.

Skład drużyny:

Weronika Wieżynis, Malwina Ciesielska, Wiktoria Dziurdź, Iza Pawłowska, Natalia Świętoniowska, Julia Dziewanowska, Wiktoria Słowy, Sandra Gonciarz, Lidia Sowińska, Weronika Dziadura, Dagmara Kozłowska, Anita Marczak, Magdalena Harkot, Liwia Zaborska. Trener: Tomasz Aftański, Asystent trenera: Natalia Urbanowicz, Kierownik: Iwona Wudarczyk.

Relacja z wydarzeń: Piotr Walczak, Prezes AZS UG

Biuro Rzecznika Prasowego