Podsumowanie projektu szkoleń i spotkań z pracodawcami studentów Filologicznego w O4 Coworking Olivia Center

 Fot. O4 Coworking

 Fot. O4 Coworking

Studenci Wydziału Filologicznego UG skorzystali z bezpłatnych szkoleń z autoprezentacji i pisania przyciągającego uwagę pracodawców CV. Zajęcia poprowadzili praktycy HR oraz doświadczeni pracodawcy z Olivia Center. Drugą część projektu stanowiły spotkania studentów Uniwersytetu Gdańskiego z Wydziałów: Filologicznego, Zarządzania oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki z największymi pracodawcami Olivia Center.

Była to II edycja wspólnego projektu, odbywającego pod nieco żartobliwym hasłem Speed Dating, zrealizowanego z inicjatywy Wydziału Filologicznego w partnerstwie z O4Coworking Olivia Center.

O4

 Fot. O4 Coworking

Celem projektu było przygotowanie studentów, którzy wkraczają właśnie na rynek pracy do np. stresujących sytuacji rekrutacyjnej. Absolwenci szkolenia wiedzą już, jak najlepiej zaprezentować się, jak w najkrótszym czasie pokazać, jak najwięcej swoich mocnych stron, jak zmierzyć się ze stresem autoprezentacji i jak pokonać onieśmielenie w kontakcie z pracodawcami, którzy mogą mieć wpływ na ich przyszłą karierę zawodową.

Jednym słowem, kilkudziesięciu studentom z Filologicznego udało się postawić pierwsze kroki na rynku pracy. Niektórzy z nich otrzymają płatne staże, inni być może pierwszą pracę. Projekt wykazuje dużą skuteczność, na 37 pracodawców, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach, 26 znalazło idealnych kandydatów.

 Fot. O4 Coworking

 Fot. O4 Coworking

Partner Wydziału Filologicznego O4 Coworking zaprosił do spotkania ze studentami największe firmy z Olivia Centre. Pomysł projektu został zaczerpnięty z tzw. szybkich randek i świetnie sprawdza się w pierwszych rozmowach biznesowych, procesie zdobywania staży i pracy. Taka formuła ma lekką formę niezobowiązujących rozmów, dzięki którym potencjalni pracownicy mogą lepiej pokazać swój potencjał, a pracodawcy dają się poznać kandydatom także z mniej oficjalnej strony. Studenci otrzymują też niezwykle cenną informację zwrotną na temat sposobu autoprezentacji, posiadanych kompetencji oraz tego, co należy poprawić w przyszłych staraniach o pracę. Oto co niektórzy z nich mówią o inicjatywie: 

- Zastanawiasz się czy brać udział? Nie trać czasu, zapisuj się, bo warto! Pierwszy dzień czyli dzień szkolenia polegał nie na wykładzie z teorii, a na przekazaniu wartościowej wiedzy o tym, jak dobrze zaprezentować się przed firmą i jak napisać CV, byśmy zostali zauważeni. Podczas szkolenia poznawaliśmy swoje dobre strony, osiągnięcia, z których jesteśmy dumni, tak naprawdę poznawaliśmy siebie - relacjonuje Olivia Żarnowska, studentka filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym UG, uczestniczka projektu. - Mieliśmy również możliwość sprawdzenia się w roli rekruterów oceniając siebie nawzajem (w pozytywny sposób). Śmiało mogę powiedzieć, że podczas szkolenia nauczyłam się być dumna nawet z tych najmniejszych osiągnięć. A czym w takim razie jest speed dating? Speed dating to 6-minutowe „randki” z firmami, których opisy poznaliśmy na szkoleniu. Rozmowy rekrutacyjne – brzmi strasznie, ale nic bardziej mylnego. Wydarzeniu cały czas towarzyszyła przyjazna atmosfera, wszyscy byli do siebie pozytywnie nastawieni i co najważniejsze, panowała chęć poznania siebie nawzajem, zarówno ze strony firm, jak i studentów. Co wyniosłam z tego wydarzenia? Przydatną wiedzę, nowo zawarte kontakty, pizzę i… mnóstwo gadżetów od firm (psst dla nich też warto)”.

- Jak najbardziej polecam! –  mówi Martyna Garlicka, studentka Wydziału Filologicznego UG.  - Sama zastanawiałam się, czy podjęłam dobrą decyzję. Teraz, gdy jestem już po – z pewnością mogę powiedzieć, że zgłosiłabym się jeszcze raz. Poznałam dużo wspaniałych ludzi, otworzyłam przed sobą nowe drogi, a przede wszystkim zdobyłam cenne doświadczenie.

Więcej opinii tegorocznych uczestników projektu, studentów Filologicznego UG i pracodawców poznacie na: https://bit.ly/3Fo2hic

II wspólna edycja projektu odbyła się 2 grudnia 2022. Do projektu zgłosiło się 52 studentów z Wydziałów: Filologicznego, Zarządzania oraz Matematyki Fizyki i Informatyki. 

Wśród pracodawców znaleźli się: Acaisoft, Accenture Polska, Amazon.com, AMS, Bayer, ManpowerGroup, Nordea, PredictX, Randstad, Ricoh Europe, thyssenkrupp, Winning Moves Polskaa , Xceedance Poland oraz ZR TRADE.

Po stronie O4Coworking projektem zajmowały się Marta Moksa i Martyna Czarnobaj-Borowska.

Inicjatorkami i koordynatorkami projektu z Wydziału Filologicznego były:

  • dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG, prodziekan ds. kształcenia i współpracy z otoczeniem Wydziału Filologicznego
  • dr Anna Malcer-Zakrzacka, specjalistka ds. promocji.
 Fot. O4 Coworking
tekst dr Anna Malcer-Zakrzacka, Fot. O4 Coworking