Schopenhaueralia 2023 - Filozofia dla każdego

As

Czy ludzie posiadają wolną wolę? Czy życie to cierpienie? Podejrzewasz, że znasz odpowiedzi na te pytania, a może masz inne przemyślenia związane z twórczością jednego z najsłynniejszych Gdańszczan? Koło Naukowe Filozofów UG zaprasza do wystąpienia na konferencji studenckiej Schopenhauerlia 2023, z motywem przewodnim w osobie Artura Schopenhauera. Termin zgłoszeń to 22 stycznia br. 

- Wydarzenie to przede wszystkim hołd dla wielkiego, choć mało docenianego filozofa Artura Schopenhauera urodzonego 22 lutego 1788 roku w Gdańsku przy ul. Św. Ducha 45. Właśnie dlatego konferencja zawsze odbywa się w Gdańsku blisko rocznicy jego urodzin - opowiadają organizatorzy, członkowie Koła Naukowego Filozofów UG. W tym roku Schopenhaueralia zaplanowano na 24 i 25 lutego na Wydziale Nauk Społecznych w sali S207. 

Wydarzenie daje przestrzeń dla młodych oraz tych bardziej doświadczonych filozofów i myślicieli. Jednak propozycje prezentacji mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani, nie tylko członkowie Instytutu Filozofii UG.

Wystąpienie nie musi ograniczać się do filozofii imiennika konferencji, ale powinno do niej nawiązywać. Pole do popisu jest duże, ponieważ myśl Artura Schopenhauera - urodzonego w Gdańsku twórcy nurtu pesymizmu w filozofii, pierwszego buddysty w Europie - łączy w sobie filozofię Zachodu z myślą Wschodu. Schopenhauer uważał, że świat, który poznajemy na co dzień, jest wytworem naszego umysłu oraz rozmyślał nad fundamentami egzystencji człowieka.

- Inicjatywa organizacji Schopenhaueraliów zrodziła się już wiele lat temu, choć funkcjonowała pod inną nazwą. Stanowi odpowiedź na coraz mniejszą refleksję ludzi nad życiem i unikanie zadawania trudnych pytań - mówią organizatorzy. - To też próba aktywizacji studentów oraz młodzieży do namysłu nad istotą ludzkiej egzystencji, wewnętrznej kontemplacji, filozofowania i kształcenia rzemiosła krótkich a treściwych przemówień publicznych.

Sprawdź się w roli prelegenta i wyślij swoje zgłoszenie wystąpienia wraz z abstraktem do 22.01.2023 (niedziela) poprzez formularz. 

Email kontaktowy: knf.ug.edu@gmail.com

Organizator wydarzenia:  Koło Naukowe Filozofów UG

Współorganizator: Fundacja Humanity Plus Philosophy

Patronat medialny: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska oraz magazyn Filozofuj!

Termin wydarzenia: 24.12.2022 oraz 25.12.2022

Miejsce wydarzenia: aula S207, Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, ul. Jana Bażyńskiego 4, Gdańsk

 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/700116821399971/

 

AS
oprac. MJ/ZP