“Było to dla mnie niemałe wyzwanie”. Dr Karol Kłodziński popularyzował historię w Przedszkolu Uniwersyteckim

O starożytnych najmłodszym opowiadał dr Karol Kłodziński z Wydziału Historycznego UG. Podczas zajęć z wychowankami Przedszkola Uniwersyteckiego Historyk z UG przedstawiał dzieje Rzymu w przystępny sposób nawiązując  m.in. do przygód walecznych Galów Asteriksa i Obeliksa. 

- Moje spotkanie z dziećmi z Przedszkola Uniwersyteckiego, do którego uczęszcza również moja starsza córka Ula, zostało zorganizowane w ramach cyklu spotkań "zawody rodziców" - opowiada dr Karol Kłodziński. - Była to inicjatywa rodziców i Pań przedszkolanek, wymyślona podczas jednego z naszych zebrań. Zastanawialiśmy się wówczas, jak jeszcze moglibyśmy wspierać wszechstronny rozwój naszych dzieci, bardziej angażując się w codzienne życie przedszkola.

dr Karol Kłodziński

25 stycznia historyk z UG opowiedział dzieciom o wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat, ale także o pracy i podróżach związanych z zawodem historyka korzystając z własnych materiałów.

 - Prezentowałem wiele zdjęć z moich podróży do Rzymu i Tunezji. Swoją opowieść o historii starożytnej nieustannie przetykałem odniesieniami do zrozumiałych dla moich słuchaczy współczesnych odniesień - relacjonuje dr Karol Kłodziński.

Przedszkole

Młodych słuchaczy najbardziej zainteresowali gladiatorzy, legioniści oraz przygody Asteriksa i Obeliksa. 

Dla naukowca z UG to dopiero pierwsza taka inicjatywa, ale czy ostatnia? - Było to dla mnie w pewnym sensie nowe doświadczenie i - przyznam szczerze - niemałe wyzwanie. Myślę jednak, że z pewnością warto podejmować taki wysiłek, więc - kto wie - może jeszcze kiedyś ponownie będzie okazja, żeby porozmawiać z przedszkolakami o starożytnym Rzymie - zapowiada historyk.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG