Nagrodę "Gwiazda Umiędzynarodowienia" przyznaje Kapituła składająca się z reprezentantów polskich instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia (m.in. NAWA, FRSE, Perspektywy). Tym prestiżowym wyróżnieniem doceniane są osoby związane ze środowiskiem akademickim, które w sposób szczególny zasłużyły się w obszarze umiędzynarodowienia polskich uczelni. Prorektorka ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Anna Jurkowska - Zeidler, prof. UG otrzymała nagrodę w kategorii Gwiazda Zarządzania m.in. za zorganizowanie na UG konferencji „Solidarni z Ukrainą” i projektu mikrograntów dla ukraińskich naukowców.
dr hab. Anna Jurkowska - Zeidler, prof. UG
- Umiędzynarodowienie wzmacnia nasze uczelnie i kształtuje je na nowo. Polskie kampusy staja się wielojęzyczne, wielokulturowe i wieloetniczne. Dzięki temu nasze społeczności akademickie poszerzają horyzonty, co jest warunkiem dobrego studiowania, kształcenia, a przede wszystkim prowadzenia badań - mówi prof. Anna Jurkowska - Zeidler. - Uniwersytet Gdański aktywnie uczestniczy w inicjatywie europejskich uniwersytetów tworząc sojusz nadmorskich uczelni SEA EU, którego druga fazę właśnie inicjujemy w Kadyksie przejmując półroczną prezydencję.
Inicjatorem nagrody jest Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy: - Nagroda promuje osoby, które otwierają nasze szkoły wyższe na inne doświadczenia i kultury. Jest to ważne wyróżnienie środowiskowe, ponieważ praca wkładana w umiędzynarodowienie uczelni jest często niedostrzegana, a przecież ma wielką wartość – podkreśla.
Przypomnijmy, że dzięki zaangażowaniu Prorektor prof. Anny Jurkowskiej - Zeidler oraz władz rektorskich i społeczności akademickiej UG w naszej uczelni powstało wiele cennych inicjatyw związanych z rozwojem umiędzynarodowienia m.in. program wspierający wymianę doświadczeń naukowo - badawczych w programie Profesorowie wizytujący, którego III edycja została niedawno rozstrzygnięta (czytaj tu), współpraca z Centrum Inicjatyw Erasmus+ a także wspieranie rozwoju kadr administracyjnych dzięki programom Erasmus+.
Uniwersytet Gdański był też współorganizatorem, wraz z NAWA, konferencji „Solidarni z Ukrainą”, podczas której możliwe było nie tylko zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom, ale omówienie, w gronie ekspertów z obu krajów realnych rozwiązań wspierających działanie środowiska akademickiego Ukrainy.
- Na UG dbamy też o naszych przyjaciół z ogarniętej wojną Ukrainy - umożliwiając im kontynuację badań, a studentom kształcenie w taki sposób, żeby mogli kiedyś wrócić do ojczyzny i wspierać jej odbudowę - podkreśla prof. Anna Jurkowska - Zeidler.
Jak podkreśla laureatka nagrody "Gwiazda Zarządzania" - działania związane z umiędzynarodowieniem Uniwersytetu Gdańskiego nie byłyby możliwe bez szeroko rozumianej współpracy wszystkich grup społeczności naszej uczelni.
- Naszą ambicją jest prawdziwe tworzenie międzynarodowego kampusu, co wymaga zmiany myślenia u wszystkich pracowników uczelni. Przede wszystkim to właśnie kadra (nie tylko naukowa, ale także administracyjna) powinna myśleć międzynarodowo, wpisując umiędzynarodowienie w codzienną kulturę pracy i wszystkie podejmowane działania – podkreśla prof. Jurkowska-Zeidler.
Nagrody Gwiazda Umiędzynarodowienia 2023 w kilku kategoriach wręczane są tradycyjnie podczas Gali towarzyszącej konferencji pt. "Studenci Zagraniczni w Polsce", która w tym roku odbyła się Białymstoku.
- Bardzo dziękuję za tak wielkie wyróżnienie i docenienie pracy, nie tylko mojej osobiście, ale przede wszystkim całego energetycznego zespołu rektorskiego i całego UG-team. Dzięki wsparciu takich organizacji jak Fundacja Edukacyjna Perspektywy, NAWA czy Narodowa Agencja Programu Erasmus możemy realizować odważne, wielowymiarowe wizje umiędzynarodowienia naszych uczelni - podkreśliła Laureatka Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2023 prof. Anna Jurkowska - Zeidler.
Gratulujemy!
Wszyscy laureaci w Newsletterze Akademickim Perspektyw: Nagrody dla mistrzów internacjonalizacji 2023