Relacja z posiedzenia Senatu UG 02.03.2023

Wręczenie

Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego dnia 02.03.2023 rozpoczęto od wręczenia dyplomów z gratulacjami i wyrazami uznania: Dziekan Wydziału dr hab. Urszuli Patockiej – Sigłowy, prof. UG za uzyskanie przez Wydział Filologiczny w ewaluacji kategorii A w dyscyplinie nauki o sztuce oraz Dyrektorce CTT Katarzynie Gronowskiej za znaczące wsparcie procesu ewaluacji w drugim obszarze.

Następnie Prezes AZS UG  Piotr Walczak przedstawił osiągnięcia żeńskiej drużyny piłki siatkowej AZS UG, która zwyciężyła w Akademickim Młodzieżowym Pucharze Polski. Zwyciężczynie przekazały puchar i dyplom Rektorowi prof. Piotrowi Stepnowskiemu i Prorektorowi dr hab. Arnoldowi Kłonczyńskiemu, prof. UG. (więcej o zwycięstwie czytaj tu)

Kolejnym punktem posiedzenia Senatu było głosowanie wniosku Rady Wydziału Filologicznego o nadanie prof. dr hab. Małgorzacie Książek-Czermińskiej tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego.  Wniosek zreferowała Dziekan Wydziału prof. UG Urszula Patocka – Sigłowy, podkreślając zasługi Pani Profesor dla badań literaturoznawczych, działalności naukowej oraz dla samego Uniwersytetu Gdańskiego. Senat przyjął wniosek jednogłośnie.

Następnie głosowano wnioski o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim:

dr. Wojciecha Grabowskiego (referował  Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Michał Harciarek),

dr hab. Anny Dziadkiewicz (referował Dziekan Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Mirosław Szreder),

dr hab. Magdaleny Płotki (referował Prodziekan Wydziału Biologii dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG),

dr. hab. Piotra Rutkowskiego (referował Prodziekan Wydziału Biologii dr hab. Krzysztof Banaś, prof. UG).

Wszystkie wnioski zostały przyjęte przez Senat.

 

W kolejnym punkcie Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski przedstawił projekty uchwał:

• w sprawie procedury nadania stopnia naukowego doktora w Uniwersytecie Gdańskim,

• w sprawie procedury nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego w Uniwersytecie Gdańskim,

• w sprawie zatwierdzenia zmiany Regulaminu Rady Dyscypliny Naukowej w Uniwersytecie Gdańskim.

Część zmian, jak poinformował Prorektor, została spowodowana koniecznością zmiany dokumentów, co wynika z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, a część jest odpowiedzią na wnioski Rad Dyscyplin. Prof. dr hab. Mariusz Makowski z Wydziału Chemii zapytał m.in. o termin wejścia przepisów zmieniających i o doktorantów tzw. eksternistycznych, nie będących doktorantami wdrożeniowymi. Senat przyjął wszystkie uchwały.

Następnie Rektor prof. Piotr Stepnowski referował projekt uchwały Senatu UG w sprawie pozytywnego zaopiniowania utworzenia w Uniwersytecie Gdańskim Szkoły Doktorskiej Teorii Informacji Kwantowej. - Uniwersytet stał się jednym z wiodących światowych ośrodków badań teorii kwantowych - podkreślił Rektor. - Utworzenie takiej jednostki, jednej z nielicznych na świecie, zaowocuje podniesieniem prestiżu badawczego naszej uczelni. Chcemy, żeby szkoła była otwarta także dla kandydatów z nauk matematycznych, informatycznych, biofizycznych i pokrewnych.

Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński uzupełnił informacje na temat zasad rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Gdańskiego w roku akademickim 2023. Dr hab. Stanisław Ołdziej, prof. UG z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zgłosił uwagi formalne i techniczne odnosząc się m.in. do zapisanej w programie kształcenia szkoły doktorskiej liczby godzin. Senat UG pozytywnie zaopiniował oba wnioski.

Projekt uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia programów studiów na kierunkach prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim dla cykli kształcenia rozpoczynających się od roku akademickiego 2023/2024 referował Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński.

- Pracujemy bardzo intensywnie nad zmianami dotyczących nowych kierunków studiów - poinformował Prorektor. - Nowości te wynikają z posiadanych przez uczelnię zasobów naukowych i dydaktycznych, a dwie z nich to  kierunki w języku angielskim, co oznacza, że umiędzynarodowienie postępuje. Są też kierunki wynikające z konieczności kształcenia kadr.

 O kierunkach: Japonistyka i Sztuka kreatywnego pisania mówiła Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG Urszula Patocka - Sigłowy. Jak zaznaczyła - sztuka pisania to kierunek dla osób, które chcą mieć umiejętność pisania m.in. tekstów literackich, krytycznych. - Miasto Gdańsk zaproponowało wspólne działania w ramach projektu  „Gdańsk miastem literatury” – dodała Pani Dziekan.  Mówiąc o japonistyce prof. UG Urszula Patocka – Sigłowy podkreśliła doświadczenie, które wydział ma dzięki studiom sinologicznym.

Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG przedstawił założenia dla stacjonarnych studiów drugiego stopnia na kierunku Marine Biotechnology, prowadzonym przez Wydział Oceanografii i Geografii oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed.

Z kolei na Wydziale Nauk Społecznych powołany będzie kierunek anglojęzyczny Tourism and Hospitality  dotyczący, jak zaznaczył Prodziekan ds. Kształcenia dr Paweł Śpica, turystyki w szeroko rozumianym sensie lokalnym. Prodziekan przedstawił też zmiany w kształceniu na kierunkach politologia i socjologia.

O nowych kierunkach w Wydziale Historycznym: Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo oraz studia  drugiego stopnia na kierunku Religioznawstwo mówił Dziekan Wydziału dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG: - Religioznawstwo to odpowiedź na potrzeby studentów, którzy kończą u nas pierwszy stopień. Natomiast Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo to odpowiedź na potrzeby rynku.

Senatorowie przyjęli uchwałę.

Senat głosował zmianę w składzie osobowym Senackiej Komisji ds. Kształcenia odwołującą przedstawiciela Wydziału Oceanografii i Geografii dr Ewę Szymczak i powołującą w jej miejsce dr Annę Panasiuk. Zmiana została przyjęta.

Kolejnym punktem posiedzenia było przyjęcie sprawozdania z działalności Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w roku ubiegłym. O zreferowanie go poproszona została Dyrektorka Wydawnictwa Joanna Kamień, która przedstawiła wyniki wydawnicze, inwestycje dokonane w Wydawnictwie. Poinformowała też o nowej jednostce - Księgarni Wydawnictwa znajdującej się na Wydziale Nauk Społecznych, będącej nie tylko miejscem sprzedaży książek, ale też przestrzenią, w której można np. po konferencji spędzić czas na dyskusjach przy kawie, ponieważ działa tam również kawiarnia. W planach jest też organizacja koncertów. Dyrektor podkreśliła też bardzo dobrą współpracę z jednostkami i pracownikami Uniwersytetu Gdańskiego, zaznaczając istotne wsparcie przy organizacji Księgarni ze strony Kierowniczki Działu Obiektów Dydaktycznych Anny Downar i administratora budynku WNS Pawła Małeckiego. Senat przyjął sprawozdanie. (zobacz prezentację Wydawnictwa)

W kolejnych głosowaniach Senat przyjął protokół posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 26 stycznia 2023 roku oraz protokół głosowania w sprawie Apelu do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie niedopuszczenia sportowców z Rosji oraz Białorusi do udziału w XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

W sprawach bieżących Rektor prof. Piotr Stepnowski pogratulował prof. dr hab. Jackowi Zausze z Wydziału Ekonomicznego (który zasiada w Senacie) otrzymania Naukowej Nagrody Miasta Gdańska im. Jana Heweliusz oraz Dyrektorce Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi prof. dr hab. Natalii Marek – Trzonkowskiej i dr. Łukaszowi  Rąbalskiemu nagrody Ministra Edukacji i Nauki.

Rektor prof. Piotr Stepnowski zaprosił Senatorów na uroczyste posiedzenie Senatu z okazji rocznicy powołania uczelni 20 marca 2023 o godz. 10.00 (aula w budynku Informatyki).

Zapowiedział też pierwsze czytanie, na kolejnym posiedzeniu Senatu, zmian w statucie wynikających z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Następnie głos oddał Prorektorce ds. Umiędzynarodowienia dr hab. Annie Jurkowskiej – Zeidler, prof. UG, która poinformowała o inicjatywie spotkań w ramach International Coffee w Welcome Center w BUG oraz  o szkoleniach z języka angielskiego prowadzonych dla pracowników przez Centrum Języków Obcych dziękując za ich organizację Dyrektorce CJO Alinie Swebockiej

Prorektorka poinformowała także o inauguracji Forum Pracowników Dziekanatów i Biur Dziekana w Uniwersytecie. - To odpowiedź na potrzeby pracowników wydziałów wyrażone podczas spotkań, które odbyliśmy z Rektorem na wydziałach - wyjaśniła prof. UG Anna Jurkowska – Zeidler. -  Pozwoli nam to lepiej komunikować różne procesy, które zachodzą w uczelni. To także forma budowania naszej wspólnoty.

Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński mówił o opracowywanych zmianach w regulaminie pracy dotyczących pracy zdalnej, które związane są ze zmiana przepisów prawa pracy. 

Dziekan Wydziału Zarządzania prof. Mirosław Szreder zapytał o zasady przyznawania części uznaniowej podwyżek. Rektor obiecał przekazanie pism z informacją. Poinformował tez o możliwości zasiadania w komisji będzie przedstawiciela uczelnianych związków zawodowych.  Przy okazji Rektor podziękował związkom zawodowym za bardzo dobrą współpracę, dzięki której możliwe było szybkie wypracowanie zasad przyznawania podwyżek.

Piotr Patalas, przedstawiciel studentów w Senacie, poinformował o przygotowanej w marcu przez Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów akcji „Miesiąc Praw Kobiet”. Przez cały marzec na UG prowadzone będą różnego rodzaju akcje mające na celu ukazanie istoty kobiecych potrzeb jak również podkreślenie roli kobiet w przestrzeni publicznej. (więcej o akcji – czytaj tu)

Drużyna AZS
Załączniki
Załącznik Rozmiar
Prezentacja Wydawnictwa UG 12.1 MB
Magdalena Nieczuja - Goniszewska/Rzeczniczka Prasowa UG; fot. Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG