Wybór Uczelnianego Kolegium Elektorów i stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Rektora UG

Szanowni Państwo,

zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Statutem oraz Ordynacją wyborczą Uniwersytetu Gdańskiego zostało wybrane Uczelniane Kolegium Elektorów UG (UKE). Skład UKE znajduje się na stronie UG.

Uczelniane Kolegium Elektorów UG liczy 132 osoby. Jest o grono, które w połowie składa się z członków Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, wybranego na kadencję 2020-2024, a w połowie z wybranych w wyborach UKE przedstawicieli wydziałów, jednostek, studentów, doktorantów oraz pracowników administracji UG.

Z uwagi na rezygnację dra hab. Jerzego Gwizdały, prof. UG z funkcji rektora Uniwersytetu Gdańskiego, która została złożona 28 września 2020 r., Przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów, na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w związku Ordynacją wyborczą UG, w dniu 27 października 2020 r. stwierdził wygaśnięcie mandatu Rektora UG wybranego na kadencję 2020-2024. W związku z tym obowiązki Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Statutem UG, pełni prof. dr hab. Krzysztof Bielawski. Stosowna informacja został wysłana do Ministra Edukacji i Nauki.

Uczelniane Kolegium Elektorów dokona wyboru nowego Rektora Uniwersytetu Gdańskiego w dniu 23 listopada 2020 roku, zgodnie z kalendarzem wyborczym, uchwalonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą 28 października 2020 r. Kalendarz wyborczy znajduje się na stronie internetowej UG.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Biuro Rzecznika Prasowego