9 marca – Światowy Dzień Nerek na Uniwersytecie Gdańskim

Grupa

9 marca to Światowy Dzień Nerek. W tym roku po raz pierwszy Uniwersytet Gdański włączył się w międzynarodowe działania na rzecz szerzenia wiedzy a temat nerek, ich ważnych funkcji, chorób tego narządu, a w szczególności ogromnej wagi badań profilaktycznych.  

Choroby nerek są przebiegłe. Musimy pamiętać o tym, że nerki nie bolą. Nie odczuwając żadnych objawów człowiek może stracić do 90 % funkcji swoich nerek. Z tego powodu kluczowe są badania profilaktyczne - bez nich nie uda się wykryć problemów na wczesnym etapie, zanim potrzebne będą formy leczenia nerkozastępczego takie jak dializy lub przeszczep. Z tego powodu chcemy dziś głośno powiedzieć: badajmy się!

Aby zadbać o nasze nerki i sprawdzić, czy wszystko z nimi w porządku, wystarczy zrobić badanie ogólne moczu oraz zmierzyć poziom kreatyniny we krwi. 

Nerki

Z okazji Światowego Dnia Nerek postanowiliśmy zorganizować szereg działań mających na celu edukację oraz zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia nerek. Jako jedyna uczelnia w Polsce zarejestrowaliśmy nasze wydarzenie na oficjalnej stronie kampanii World Kidney Day.

W ramach Światowego Dnia Nerek na UG podjęliśmy następujące działania:

  • przetłumaczyliśmy na język polski oryginalne, anglojęzyczne broszury informacyjne.
  • 7 marca na terenie naszego kampusu odbył się flash mob, podczas którego wspólnie zbudowaliśmy “żywe nerki” widoczne z lotu ptaka. Członkowie naszej społeczności akademickiej mogli być razem i zadziałać w ważnej sprawie. Wykonane zdjęcie służy do promocji materiałów edukacyjnych związanych z Światowym Dniem Nerek na UG.
  • zaprosiliśmy do studia radia MORS nefrologa prof. dr. hab. Przemysława Rutkowskiego. Ekspert opowiedział nam dlaczego badania profilaktyczne przeciw chorobom nerek są ważne oraz jak dbać o nerki.

Każdy z nas może włączyć się w World Kidney Day – zbadaj się, pij wodę i udostępnij nasze materiały edukacyjne, niech wiedza rusza w świat!

Organizatorzy:

dr Judyta Borchet, Instytut Psychologii WNS UG

Zespół Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG

Zespół Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG

 

Czy jesteś w grupie ryzyka? Zapoznaj się z informacjami:

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Plakat 1.14 MB
Światowy Dzień Nerek - czy jesteś w grupie ryzyka 217.66 KB
tekst: dr Judyta Borchet, fot. z drona Błażej Zabłotny, fot. Marcel Jakubowski