Otwarcie wystawy „Małgorzata Czermińska i jej środowisko. Osoby – tematy - pasje”

Wyjątkowa naukowczyni, pierwsza kandydatka na Rektora UG i pierwsza kobieta, która zdobyła Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - prof. dr hab. Małgorzata Czermińska przez prawie 50 lat kształciła młodych naukowców i badała literaturę na Uniwersytecie Gdańskim. Jej niesamowity dorobek w postaci ekspozycji będzie można zobaczyć już 24 marca. O 13:00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Małgorzata Czermińska i jej środowisko. Osoby – tematy - pasje”.

Z seminariów prof. Małgorzaty Czermińskiej wyszło około 200 magistrów i 29 doktorów. Wypromowani przez nią naukowcy pracują obecnie na uczelniach w Gdańsku, Słupsku i w Białymstoku, są animatorami kultury, nauczycielami, redaktorami. Wystawa prezentuje dorobek prof. Małgorzaty Czermińskiej oraz środowiska jej doktorów.

Osobnym wątkiem będą liczne pasje promotorki oraz jej uczennic i uczniów. Wystawie towarzyszą liczne zdjęcia całego środowiska odzwierciedlające zarówno zaangażowania zawodowe, jak i hobby, które pozwalały zachować równowagę między pracą oraz innymi niż praca radościami życia.

Wystawa będzie otwarta w dniach 24.03-27.04, w sali 1.21, I piętro Biblioteki Uniwersytet Gdańskiego.

Prof. Małgorzata Czermińska podczas otwarcia wystawy pt. „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”

Prof. Małgorzata Czermińska związana jest z Uniwersytetem Gdańskim od prawie 50 lat - 56, jeśli liczyć jej staż w Wyższej Szkole Pedagogicznej, która w 1970 r. połączyła się z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Sopocie pod szyldem UG. Jej zainteresowania badawcze obejmują teorię powieści i prozy niefikcjonalnej, literaturę polską XX wieku oraz związki literatury i sztuk wizualnych.

Badaczkę pod wieloma względami można nazwać pionierką. W 1999 r. była pierwszą kandydatką na stanowisko Rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Osiem lat później jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Tymsamym przetarła szlaki dla wielu innych laureatek tego wyróżnienia z UG, w tym: prof. dr hab. Marii Mendel, prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej-Kiljańczyk i prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.

Uczniowie i uczennice prof. Małgorzaty Czermińskiej pracujący na Wydziale Filologicznym to, w kolejności obron: dr hab. Zbigniew Kaźmierczyk, prof. UG, prof. dr hab. Jean Ward, dr hab. Maciej Michalski, prof. UG, prof. dr hab. Aleksandra Ubertowska, dr hab. Piotr Millati, prof. UG, dr hab. Dariusz Szczukowski, prof. UG, dr Bartosz Dąbrowski, dr hab. Marcin Całbecki, prof. UG, dr hab. Magdalena Horodecka, prof. UG, dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG.

Zapraszamy serdecznie na kuratorskie oprowadzanie po wystawie: „Małgorzata Czermińska i jej środowisko. Osoby – tematy – pasje” w terminach:

12 kwietnia, środa

18 kwietnia, wtorek

19 kwietnia, środa

26 kwietnia, środa

zawsze o godz. 11.30.

Po wystawie oprowadzi Państwa jej Autorka, jak i Bohaterka - Profesor Małgorzata Czermińska.

Zapisy prosimy kierować na adres Sekcji Promocji BUG: promocja_bug@ug.edu.pl

GRAFIKA