Prof. Małgorzata Książek Czermińska na wystawie „Pionierki, badaczki, liderki” koło Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.
Po raz kolejny w ramach wystawy „Pionierki, badaczki, liderki” o roli kobiet w nauce porozmawiają naukowczynie, tym razem z Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy 27 marca na 17:00 do galerii Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.
Podróż wystawy pt. „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki” rozpoczęła się w sierpniu 2022 r., ekspozycja stanęła na dwa miesiące przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, w którego wieży mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych). Następnie wystawa pojawiła się w Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a ostatnio w Holu Głównym Politechniki Gdańskiej.
Zmianie miejsca towarzyszyły debaty, w których uczestniczyły trójmiejskie naukowczynie i naukowcy. W inaugurującym spotkaniu brały udział badaczki z UG: prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, prof. dr hab. Maria Mendel i dr Aleksandrą Brodecka-Goluch. W kolejnej zorganizowanej w Muzeum Nauki Gdańskiej prof. dr hab. Joanna Janczewska z Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. Ewa Łojkowska i prof. dr hab. Beata Możejko z UG.
W nadchodzącej debacie w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego wezmą udział:
- Prof. dr hab. Małgorzata Książek Czermińska, profesor honorowy UG (Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny UG)
- Prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka (Katedra Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego, Wydział Ekonomiczny UG)
- Dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG (Instytut Socjologii, Wydział Nauk Społecznych UG)
- Dr hab. Joanna Kruczalak-Jankowska, prof. UG (Wydział Prawa i Administracji, Rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi UG)
Moderatorem poprzednich debat i obecnej będzie dr Maciej Goniszewski.
Debata otwarcia wystawy koło Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Od lewej: prof. Maria Mendel, prof. Adriana Zaleska Medynska i dr Aleksandra Brodecka Goluch
W poprzednich rozmowach uczestniczki rozmawiały o trudnościach, z którymi zmagają się młode badaczki oraz o kobietach jako kandydatkach na stanowisko rektora. Szczególnie ten drugi temat może wybrzmieć wyraźnie podczas nadchodzącego spotkania, ponieważ prof. Małgorzata Książek Czermińska zapisała się w historii UG jako pierwsza kandydatka na stanowisko Rektora.
Warto też wspomnieć, że w lutym br. wystawa „Pionierki. Badaczki. Liderki. Kobiety gdańskiej nauki” otrzymała główną nagrodę Uczelni Fahrenheita. Organizatorzy konkursu zwrócili uwagę m.in. na inkluzywność projektu. Twórczynie wystawy, w szczególności członkinie projektu MINDtheGEPs zadbały o audiodeskrypcję przeznaczoną dla osób niedowidzących oraz tłumaczenie wystawy na j. angielski.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w nowym świetle Galerii Biblioteki UG i w wyśmienitym towarzystwie wybitnych naukowczyń Uniwersytetu Gdańskiego 27 marca o 17:00.
Twórcy wystawy i uczestnicy pierwszej debaty, fot. Marcel Jakubowski
Pomysłodawczynie wystawy i debat to pracownice Muzeum Nauki Gdańskiej - Muzeum Gdańska (MG) i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Autorkami tekstów i koncepcji wystawy są: dr Ewa Bojaruniec- Król (MG), Monika Głowińska (MG), Marta Szaszkiewicz (UG), Magdalena Jaszcza (UG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG), prof. dr hab. Beata Możejko (UG), Magdalena Nieczuja-Goniszewska (UG), dr Anna Lepacka (PG) i Barbara Ząbczyk-Chmielewska (PG).
Wystawę zaprojektował Alan Stocki z Zespołu Prasowego UG.
Debata jest kolejną, w ramach kampanii „Różni i Równi / Diverse & Equal”, którą realizuje Gdański Uniwersytet Medyczny we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Miasta Gdańska oraz Związkiem Uczelni im. Daniela Fahrenheita w Gdańsku. To drugi etap autorskiego projektu GUMed pod nazwą „Kultura Szacunku / Culture of Respect”, poświęconemu szeroko rozumianemu zagadnieniu równości.
W ramach tej kampanii 6 marca br. odbyła się w GUMedzie pierwsza debata poświęcona zagadnieniu równości i równego traktowania w kontekście poziomu sprawności i zatytułowana „O równości i sprawności”.