23 marca to Światowy Dzień Meteorologii!

Raz mamy Białe Boże Narodzenie, a raz białe Święta Wielkiej Nocy. Nasz klimat zmienia się z roku na rok i gdyby nie oni nie wiedzielibyśmy, co nas czeka. Meteorolodzy śledzą codzienne zmiany zachowań pogodowych w perspektywie miesięcy, lat, a nawet dekad, czy wieków. 23 marca, czyli w Światowy Dzień Meteorologii, świętujemy długą tradycję badań meteorologicznych na całym świecie. 

Dzisiaj na Uniwersytecie Gdańskim na pewno warto zwrócić uwagę na zespół meteorologów i klimatologów UG, którzy pracują w Katedrze Oceanografii Fizycznej i Badań Klimatu należącym do Wydziału Oceanografii i Geografii UG. Kierownikiem zespołu jest dr Janusz Filipiak, wraz z nim pracuje trójka naukowców - prof. dr hab. Mirosław Miętus, dr Mirosława Malinowskadr Małgorzata Owczarek. Nasi klimatolodzy badają m.in. zmiany klimatyczne na Pomorzu, przeszłe katastrofy klimatyczne w Europie, czy ekstremalne zjawiska atmosferyczne. 

- Światowy Dzień Meteorologii to uhonorowanie wejścia w życie Konwencji Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) z 23 marca 1950 r. - wyspecjalizowanej agencji Narodów Zjednoczonych do spraw pogody, wody i klimatu. Dzięki niej klimatologia, meteorologia oraz hydrologia operacyjna zyskały instytucjonalne ramy funkcjonowania na poziomie międzyrządowym - mówi dr Janusz Filipiak. - W tym roku wspominamy jednak także inne wydarzenie. Mianowicie równo 150 lat temu, w 1873 r. powołano do życia poprzednika WMO, czyli Międzynarodową Organizację Meteorologiczną (IMO). W ciągu 150 lat te dwie organizacje stanowiły wytyczne i obligacje dla instytucji i osób, które na poważnie zajmowały się meteorologią i klimatologią. Osobiście jako klimatolog historyczny bardzo lubię sięgać wstecz. Naukowo zajmuję się bowiem rekonstrukcjami klimatycznymi, pasjonuje mnie więc wszystko, co dotyczy historycznych aspektów funkcjonowania tej dziedziny wiedzy. Tegoroczny Światowy Dzień Meteorologii ma więc wymiar dla mnie szczególny. Przywołując wydarzenia z dalekiej przeszłości, możemy sobie uświadomić, jak wielką drogę pokonaliśmy, jaki postęp technologiczny był potrzebny oraz jak poszerzyliśmy naszą wiedzę, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym dzisiaj jesteśmy w dziedzinie monitorowania zjawisk pogodowych i klimatycznych na naszej planecie.

W ten specjalny dla meteorologów dzień zapraszamy do lektury rozmowy z dr Mirosławą Malinowską, która tłumaczy, jak będzie wyglądał klimat w Polsce za kilkadziesiąt lat. 

Wywiad został przeprowadzony w grudniu 2022 r.

Nasz klimat ewoluuje w stronę klimatu z dwoma porami roku. Rozmowa z dr Mirosławą Malinowską.

MM
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG