Grant EMBO Solidarity dla dr Daryny Sokolovej z MWB UG i GUMed

fot.

Dr Daryna Sokolova z Zakładu Badania Związków Biologicznie Czynnych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed otrzymała EMBO Solidarity Grant. Jej projekt jest częścią projektu NCN Sonata Bis 10 „Przyjaciele czy wrogowie? Rola profagów w adaptacji środowiskowej i wirulencji bakterii pektynolitycznych: Dickeya spp i Pectobacterium spp. in vitro i in planta", którego kierownikiem jest dr hab. Roberta Czajkowskiego, prof. UG z Zakładu Badania Związków Biologicznie.

EMBO Solidarity Grants to konkurs dla naukowców z Ukrainy – uchodźców wojennych na realizacje badań naukowych w jednym z krajów Europy: Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Luksemburga, Polski, Słowenii i Turcji. Konkurs ten został ogłoszony przez EMBO w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę i toczącą się tam wojnę.

Beneficjent otrzymuje środki na roczne wynagrodzenie (36 000 Euro). Środki te pozwalają włączyć naukowca z Ukrainy w badania realizowane przez wybraną grupę badawczą w instytucjach naukowych jednego z wymienionych wyżej krajów.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG