VI Międzynarodowa Bałtycka Konferencja Prawa Finansowego na WPiA UG

„Prawo finansowe wobec wyzwań XXI wieku” – na Wydziale Prawa i Administracji odbędzie się VI Międzynarodowa Konferencja Prawa Finansowego poświęcona tematyce zrównoważonych finansów. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz  Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt Badawczy „Prawo finansowe wobec wyzwań XXI wieku” jest kontynuacją i rozwinięciem Projektu o tej samej nazwie z lat 2009-2020. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem środowiska naukowego związanego z prawem finansowym i finansami w Polsce, a także na Litwie, w Czechach, na Słowacji, Chorwacji, Ukrainie, Kazachstanie i Włoszech.Zwieńczeniem projektu jest Konferencja naukowa, podczas której uczestniczący w niej naukowcy mogą wymienić poglądy, poddać je dyskusji i konfrontacji.

VI Międzynarodową Bałtycką Konferencję Prawa Finansowego organizują Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych UG. Tematyka  obejmuje zagadnienia prawa finansowego i finansów publicznych, prawa finansowego samorządu terytorialnego, prawa podatkowego, prawa ubezpieczeń, prawa rynku finansowego i międzynarodowego prawa finansowego.

Tematem wiodącym VI Międzynarodowej Bałtyckiej Konferencji Prawa Finansowego będą zrównoważone finanse - sustainable finance. To jeden z najbardziej aktualnych przedmiotów badań naukowych prowadzonych przez przedstawicieli doktryny prawa finansowego. Zagadnienie to ma także rosnący wpływ na praktykę funkcjonowania rynku finansowego oraz decyzje podejmowane w obszarze polityki fiskalnej. Za czynnik przyśpieszający rozwój koncepcji zrównoważonych finansów w XXI wieku należy uznać zjawiska, procesy i wydarzenia mające wymiar kryzysowy, takie jak na przykład: globalny kryzys finansowy 2008, pandemię, wojnę na Ukrainie. Warto przy tym podkreślić, że to sektor finansowy oraz finanse publiczne odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych i budowie innowacyjnej, niskoemisyjnej gospodarki przyszłości. W tym ujęciu finanse stają się instrumentem realizacji celów określonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych w „Agendzie 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju” (Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development).

Tegoroczna konferencja będzie miejscem ważnej debaty dotyczącej roli finansów i prawa finansowego w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.

VI  Międzynarodowa Bałtycka Konferencja Prawa Finansowego „Prawo finansowe wobec wyzwań XXI wieku” („The financial law towards challenges of the XXI century“) odbędzie się w dniach od 19 do 22 kwietnia 2023r. na trasie Gdańsk-Karlskrona-Malmo-Lund.

Szczegóły i program dostępne na stronie: https://prawo.ug.edu.pl/wydzial/struktura-wydzialu/centrum-prawa-samorz…

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG