O współpracy z hiszpańskim Uniwersytetem Oviedo

Rozwijanie współpracy  i wzmacnianie sojuszów uniwersyteckich dzięki nowym projektom to wiodące tematy wizyty władz rektorskich Hiszpańskiego Uniwersytetu Oviedo, lidera konsorcjum uniwersytetów europejskich Igenium, współpracującego z UG od 2018 roku. Propozycja zintensyfikowania wspólnych projektów to również wynik działania UG w sojuszu SEA EU.

Uniwersytet Gdański odwiedził Prorektor ds. umiędzynarodowienia UO prof. Jesús Daniel Santos Rodríguez, który spotkał się z Prorektorką ds. Współpracy Międzynarodowej UG dr hab. Anną Jurkowską-Zeidler, prof. UG. Podczas wizyty uczestnicy rozmawiali m.in. o inicjatywie uniwersytetów europejskich.
- To jest właśnie najważniejszy wymiar i efekt inicjatywy uniwersytetów europejskich – współpraca i wymiana dobrych doświadczeń. Cieszy nas bardzo, że możemy podzielić się z nowym europejskim sojuszem naszymi doświadczeniami nabytymi w ciągu dotychczasowej współpracy w ramach SEA-EU, w zakresie tworzenia międzynarodowego kampusu, interdyscyplinarnego kształcenia i transferu wiedzy – podkreśla Prorektor prof. UG Anna Jurkowska – Zeidler.

Uniwersytet Oviedo jest liderem w konsorcjum Ingenium (https://ingenium-university.eu), utworzonym w 2020 roku ramach European University Initiative w 2020r. i zrzeszającym uniwersytety z 10 krajów: Karlsruhe University of Applied Sciences (Niemcy),  Medical University of Sofia (Bułgaria), University of Oviedo (Hiszpania), South-East Finland University of Applied Sciences (Finlandia), University of Rouen-Normandie (Francja), University of Crete (Grecja), Munster University of Technology (Irlandia), Gabriele d'Annunzio" University of Chieti-Pescara (Włochy), Gheorghe Asachi Technical University of Iasi (Rumunia), University of Skövde (Szwecja).

Dzięki inicjatywie uniwersytetów europejskich UG będzie miało szansę rozszerzenia dotychczasowej współpracy z hiszpańską uczelnią o kolejne projekty. Uniwersytet w Kadyksie, jako lider konsorcjum SEA-EU rekomendował bowiem naszą uczelnię liderowi Ingenium.

Z hiszpańską delegacją spotkała się także Kierowniczka Biura SEA-EU Natalia Lubińska,  która podkreśliła, że w ciągu trzech lat dzięki współpracy między uczelniami z Kadyksu, Brestu, Kilonii, Gdańska, Splitu oraz Malty, SEA-EU stało się międzynarodowym, wieloetnicznym, wielojęzycznym i interdyscyplinarnym Uniwersytetem Europejskim. Teraz to już sojusz 9 europejskich nadmorskich uczelni – z nowymi 3 partnerami z Włoch, Portugalii i Norwegii. Uniwersytety Europejskie tworzą unikatową przestrzeń dla umiędzynarodowienia badań, edukacji, życia akademickiego.

Obecnie Uniwersytet w Oviedo ma podpisaną umowę o współpracę z Wydziałem Nauk Społecznych jak i Wydziałem Ekonomicznym. Sam WNS na kierunku Pedagogika przez 5 lat  gościł łącznie 31 studentów i studentek z UO. Hiszpańscy goście realizują także inne zajęcia w ramach wydziału, na takich kierunkach jak psychologia, socjologia czy filozofia.

- Współpraca z Uniwersytetem Oviedo od zawsze układała się bardzo dobrze. Utrzymujemy stały kontakt z tamtejszą koordynatorką Susaną Agudo Prado. Przy tak pomyślnych relacjach warto pomyśleć o wspólnym zrealizowaniu Erasmus+ Blended Intensive Programme czy też o przyjmowaniu lub wysyłaniu studentów na praktyki - mówi Magdalena Sawicz, Kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej UG, która koordynowała współpracę z UO na Wydziale Nauk Społecznych.

Ovideo
oprac. MJ/ZP