Szekspir (nie)poprawny politycznie

WS

O Szekspirze, nie tylko zgodnie z kanonem, będą rozmawiać naukowcy z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. 23 kwietnia odbędzie się konferencja "Szekspir (nie)poprawny politycznie" zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie, we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. W jednej z dwóch sesji weźmie udział dwoje naukowców z UG. 

Dr Barbara Świąder-Puchowska z Zakładu Kulturoznawstwa UG opowie o inscenizacjach Hamleta na polskich scenach po 1989 roku. Przez prawie 25 lat dramat o duńskim księciu był inspiracją dla polskich reżyserów teatralnych do komentowania aktualnej sytuacji politycznej. Szczególnie ważne w tym kontekście są dwa przedstawienia: „Hamlet” z 1989 r. Andrzeja Wajdy oraz „Hamlet” z 2015 r. w reżyserii Krzysztofa Gorbaczewskiego.

O poprawności politycznej w adaptacjach twórczości angielskiego dramaturga opowie dr Michał Pruszak z Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UG. Podczas wystąpienia poruszona zostanie cenzura podczas dostosowywania dramatów Szekspira dla młodszego czytelnika. W trakcie tego procesu teksty zostają poddane uproszczeniom w zakresie fabuły, czy języka. Jednocześnie przygotowuje się je pod aktualne wymagania dydaktyczne i wrażliwość docelowych odbiorców.

W programie konferencji znajdziemy także wystąpienia o inscenizacjach Szekspira w Dubaju, czy o plakatach promujących przedstawienia na podstawie tekstów angielskiego dramaturga. Celem konferencji jest rozmowa o Szekspirze jako autorze, który nie ulega modom i presji czasu, czyli Szekspirze ponadczasowym, ale też takim, który wchodzi w dialog z każdym, w każdym miejscu i czasie. Z drugiej strony, będziemy przyglądać się tym kwestiom w tekstach szekspirowskich, ich przekładach i adaptacjach, które dla dzisiejszej wrażliwości czytelniczej i teatralnej mogą być problematyczne ze względów społecznych czy politycznych.

Pierwsza część wydarzenia odbędzie się w języku angielskim, natomiast druga - w polskim. Zapraszamy do Sali Spotkań Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub do łączenia się za pomocą platformy Microsoft Teams.

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Program konferencji 2.71 MB
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG