Posiedzenie Senatu UG w skrócie

Posiedzenie Senatu 27 kwietnia 2023 prowadził, w zastępstwie za nieobecnego Rektora, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG. Na początku przegłosowano uchwałę uzupełniającą tę uchwałę, którą podjęto na poprzednim posiedzeniu Senatu, a dotyczącą wniosków Magdaleny Koseckiej z Wydziału Biologii i Sylwii Klińskiej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed o przyznanie pracownikom uczelni nagród Prezesa Rady Ministrów.

Kolejnym punktem posiedzenia był projekt uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia zmian w kilkunastu programach studiów na kierunkach prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim. Najważniejsza zmiana dotyczyła przebudowy programu na kierunku administracja. Jak poinformował Dziekan Wydziału Prawa i Administracji dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG program studiów dla tego kierunku nie był zmieniany od lat. Należało więc go unowocześnić – m.in. zwiększając liczbę godzin praktycznych i dodając przedmioty z prawa nowych technologii, zrównoważonego rozwoju itp. Senat przyjął proponowane zmiany.

Przyjęto także kolejną uchwałę - w sprawie ustalenia programu studiów podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim, w tym m.in. propozycję dotyczącą studiów podyplomowych Etyka dla nauczycieli. Jak wyjaśnił Prodziekan Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Paweł Śpica są to studia zamawiane przez Urząd Miasta Gdańska. Wielu uczniów gdańskich szkół rezygnuje z religii i wybiera etykę w związku z czym pojawiło się zapotrzebowanie na nauczycieli tego przedmiotu. - W tym roku nabór prowadzi miasto a w przyszłości chcemy, żeby studia były otwarte dla innych – dodał Prodziekan.

W następnym punkcie głosowano uchwały Senatu UG w sprawie zmiany Regulaminu Studiów Uniwersytetu Gdańskiego. Jak poinformował Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński niektóre poprawki wprowadzono na prośbę Prodziekanów i powołanego w UG Forum Dziekanatów, którzy zgłosili konieczność doprecyzowania przepisów. I tak doprecyzowano konieczność dokonywania przez studentów wyboru formy kształcenia stacjonarnej czy niestacjonarnej w przypadku jednego kierunku. Ministerstwo jednoznacznie określiło, że na tym samym kierunku student nie może kształcić się w dwóch trybach. - Na koniec rekrutacji będziemy wysyłać osobom, które tak się zrekrutują informację, że muszą podjąć decyzję i zrezygnować z jednej formy studiów – dodał prof. UG Arnold Kłonczyński. Prorektor poinformował także o ważnej dla studentów zmianie dotyczącej uznawania wolontariatu, pracy jako praktyk, z czym nie zgadzała się PAKa - Jako uczelnia rozumieliśmy potrzebę zaliczania tych zajęć w ramach praktyk jeśli są one zbieżne z programem uczenia się. I nasze stanowisko potwierdziło ministerstwo – powiedział Prorektor.

Senator dr Andrzej Borzyszkowski Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki poprosił o dopisanie w regulaminie konieczności prowadzenia przez studentów UG korespondencji z uniwersyteckiego adresu email. Natomiast dr hab. Andrzej Letkiewicz, prof. UG z Wydziału Ekonomicznego zapytał o zapis dwumiesięczny termin przeprowadzenia egzaminu dyplomowego po złożeniu pracy w przypadku niezaliczenia przez studenta sesji i konieczność zaliczenia dopiero w sesji poprawkowej, co spowoduje przekroczenie zapisanych dwóch miesięcy. Jak wyjaśnił prof. UG Arnold Kłonczyński o przedłużeniu tego dwumiesięcznego okresu od złożenia pracy do obrony dyplomu zdecydują prodziekani.

Prośbę o doprecyzowanie zapisu dotyczącego zaliczenia na ocenę zajęć kończących przedmiot zgłosiła dr Wanda Stec z Wydziału Filologicznego..

Proponowany projekt tej uchwały został przyjęty.

Następnie prof. dr hab. Igor Konieczny przedstawił uzasadnienie projekt uchwały Senatu UG w sprawie zmiany Regulaminu Międzyuczelnianej Szkoły Doktorskiej Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Były to zmiany związane z korektą ustawy, zmiany porządkujące (np. wprowadzenie słowa Gdański Uniwersytet Medyczny i skrótu GUMed) oraz zmiana upraszczająca sposób przedłużania kształcenia w szkole doktorskiej. Uchwała została przyjęta.

W kolejnych głosowaniach Senat przyjął uchwałę w sprawie warunków i trybu rekrutacji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w UG w roku akademickim 2024/2025, projekt zmian w uchwale dotyczącej szczegółowych zasad przyjmowania na studia w latach: 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025, 2025/2026 laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Tu dodano możliwość przyjmowania olimpijczyków na kierunek modelowanie matematyczne i analiza danych.

Przyjęto także poprawki w uchwale dotyczącej zasad rekrutacji do Międzyuczelnianej Szkoły Doktorskiej Biotechnologii UG i GUMed w roku akademickim 2023/2024 oraz zatwierdzono protokół posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z 30 marca 2023 roku.

W sprawach bieżących głos zabrała Prorektor ds. ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska – Zeidler, prof. UG, która pogratulowała studentom uczelni pomysłu i samej organizacji studniówki dla tych roczników, którzy klasę maturalną odbyli w pandemii i takiej zabawy nie mieli w swojej szkole średniej.

Zaprosiła także do Welcome Centre na „International coffee” poświęconą SEA EU oraz poinformowała o zmianie na stanowisku kierowniczki Biura Współpracy Międzynarodowej, którą została Magdalena Sawicz.

Następnie dr Andrzej Borzyszkowski zapytał o przyczynę trzymiesięcznego czasu oczekiwania przez nauczycieli akademickich na 1 transze wypłaty za nadgodziny i zajęcia na studiach niestacjonarnych w semestrze zimowym. Jak wyjaśniła Kwestor Marzena Wojtaszko wypłata wynagrodzeń następuje po zakończonym cyklu kształcenia, po sprawdzeniu prawidłowości przedłożonych rozliczeń.

Wniosek formalny zgłosiła dr hab. Anna Machnikowska, prof. UG. Zdaniem Senator należy wspólnie zastanowić się, jak uczelnia ma odnieść się w obszarze kształcenia i prowadzenia badań naukowych do kwestii sztucznej inteligencji. Niektóre uczelnie już takie regulacje już wprowadzają. - Trzeba myśleć nie tylko o kwestiach prorestrykcyjnych ale i prorozwojowych – zastrzegła prof. UG Anna Machnikowska.

Prorektor prof. UG Arnold Kłonczyński poinformował o planowanym podpisaniu przez rektora nowelizacji oświadczenia dotyczącego przygotowania pracy dyplomowej uzupełnionej o oświadczenie niekorzystania z pomocy sztucznej inteligencji. Jednak, jak zauważył prof. Igor Konieczny zapis jest zbyt restrykcyjny, ponieważ w badaniachnaukowych korzysta się ze sztucznej inteligencji. Jego głos poparł Dziekan WNS dr hab. Michał Harciarek, prof. UG. Inteligencja jest wykorzystana przy niektórych badaniach naukowych i może powstać praca, w którem szt. Inteligencja może być wykorzystana, a dr hab. Anna Zawadzka, prof. UG z WNS poprosiła o szkolenia z zakresu algorytmów aplikacji. Prof. dr hab. Mirosław Przylipiak dodał: - Zastanawiam się czy ta regulacja nie powinna być uzupełniona o taki zapis, że owszem, można korzystać z narzędzia, jakim jest sztuczna inteligencja, ale trzeba to wykazać w oświadczeniu.

Na zakończenie posiedzenia Piotr Patalas z Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów zachęcił a także poprosił o zachęcenie studentów do korzystania z rowerków i orbitreków, które znajdują się na poszczególnych wydziałach. Zaprosił też 24 maja na majówkę na kampusie UG, która będzie okazją do integracji społeczności akademickiej z rodzinami.  

Magdalena Nieczuja - Goniszewska/Rzeczniczka Prasowa UG