Europejski Kongres Wirusologiczny w Gdańsku

8th European Congress of Virology (ECV) to największy w Europie zjazd wirusologiczny , w którym uczestniczą europejscy naukowcy pracujący w rożnych dziedzinach wirusologii. Kongres odbywa się co 3 lata, poprzedni, w 2019 r.  odbył się  w Rotterdamie, a w 2016 r. w Hamburgu. W tym roku po raz pierwszy kongres odbył  się w Polsce. To oczywiście wielkie wyróżnienie  dla Gdańska. 

Europejskie Towarzystwo Wirusologiczne powierzyło prof. Krystynie Bieńkowskiej-Szewczyk  z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG -GUMed przewodniczenie i organizację zjazdu w 2022 r., ale ze względu na trwającą jeszcze wtedy pandemię,  termin został przesunięty na rok 2023. Współgospodarzem Kongresu był  prof. Thomas Mettenleiter, prezydent sieci instytutów badawczych Friedricha Loefflera (FLI) w Niemczech i ekspert WHO.  

Kongres odbył  w Filharmonii Bałtyckiej w dn. 4-7 maja 2023 r. Pełna informacja o kongresie jest prezentowana na stronie internetowej : https://www.eusv-congress.eu 

Było to pierwsze tak szerokie spotkanie wirusologów europejskich po okresie pandemii. W kongresie wzięło udział wielu wybitnych naukowców, m. in. prof. Ralf Baltenschlager (Univ. of Heidelberg),  prof. Marion Koopmans (Erasmus Univ. of  Rotterdam), prof. Albert Osterhaus (Hannover), prof. Chiara Zurzolo (Pasteur University, Paris), prof. Volker Thiel (University of Bern).  

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk

Marszałek Mieczysław Struk

Kongres rozpoczął się 4 maja, gości przywitał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Pierwsza sesja tego dnia, prowadzona przez prof. Bieńkowską-Szewczyk i prof. Wolfganga Preisera z Kapsztadu (RPA) stanowiła podsumowanie doświadczeń pracy wirusologów podczas pandemii Covid-19.
W ciągu  następnych trzech dni, wykłady i prezentacje były prowadzone równolegle na 4 salach w Filharmonii Bałtyckiej, uczestniczyło w nich 650 naukowców, nie tylko z krajów europejskich, ale także m.in.  z Japonii, USA, Taiwanu i Australii. Wygłoszono ponad 70 wykładów, dotyczących wielu różnych wirusów i zagadnień z dziedziny biologii molekularnej wirusów, epidemiologii, technologii wirusologicznych i immunologii. Wiele wykładów dotyczyło najnowszych danych na temat wirusa SARS-CoV2, Covid 19 i szczepionek. Naukowcy pracujący w firmach BioNtech i CureVac relacjonowali prace nad szczepionkami mRNA  dokonane dla zwalczania wirusa SARS-CoV2 oraz dalsze projekty skierowane na powstanie nowych szczepionek przeciwwirusowych.
Prof. Laura Folgori z Włoch omówiła historię powstania i perspektywy rozwoju szczepionek wektorowych, opartych m.in. na adenowirusach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się sympozjum poświęcone historii i najnowszym osiągnięciom wirusologii (125 Years of Virology), gdzie wykłady wygłosili prof. Thomas Mettenleiter i Prof. Albert Osterhaus.

 

wirusolodzy

Wiele specjalistycznych tematów, m.in. takich jak neurologiczne następstwa infekcji wirusowych, najnowsze techniki obrazowania wirusów, ewolucja wirusów, terapie z użyciem wektorów wirusowych, było przedmiotem osobnych sesji. Część wykładów poświecono najnowszym badaniom nad wirusem grypy i innych patogenów oddechowych. Kilka prezentacji wygłosili polscy naukowcy: z Gdańska, Krakowa i Warszawy. Wśród ponad 400 plakatów prezentujących wyniki prac wirusologów było również kilkanaście plakatów z Polski. Wyróżniono kilku ich autorów,  a nagrody fundował m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego i Rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Młodzi naukowcy z grup badawczych wirusologii gdańskiej wspierali także jako wolontariusze organizację kongresu – ich pomarańczowe chusty z logo kongresu były widoczne we wszystkich salach.  

Oprócz naukowców w kongresie wzięło także udział wiele firm biotechnologicznych prezentujących swoje osiągnięcia i produkty. Niektóre z firm – Moderna, Thermo Scientific – zorganizowały własne krótkie sympozja. Gdańskie firmy były reprezentowane przez AA Biotechnology i NanoExpo.  

W programie zjazdu znalazł się także specjalny wieczór na 34 pietrze wieżowca Olivia Star, skąd uczestnicy podziwiali widok na morze, Oliwę i kampus Uniwersytetu Gdańskiego.   

medal Instytutu Fredricha Loeffrela

Medal Instytutu Fredricha Loeffrela

Program naukowy kongresu, jego lokalizacja w Filharmonii Bałtyckiej i całość organizacji zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników. Członkowie Rady Europejskiego Towarzystwa Wirusologicznego uznali Kongres w Gdańsku za najciekawszy i najlepiej zorganizowany zjazd w 20-letniej historii tych kongresów. Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk otrzymała, jako wyraz uznania, pamiątkowy medal Instytutu Fredricha Loeffrela.  

Wirusologia to dziedzina nauki, na którą przez ostatnie lata były zwrócone oczy całego świata, i która jest w centrum zainteresowań wielu firm farmaceutycznych. Gdański ośrodek badań wirusologicznych jest doskonale znany w środowisku międzynarodowym, o czym świadczy wybór naszego miasta na miejsce prestiżowej konferencji. W czasie pandemii gdańscy wirusolodzy podjęli liczne działania o charakterze praktycznym (organizacja diagnostyki i badań genetycznych wirusa SARS-CoV2), jak i informacyjnym. Na terenie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii powstało najnowocześniejsze w Polsce laboratorium wirusologiczne o wysokim stopniu bezpieczeństwa biologicznego. Dalszy rozwój wirusologii w Polsce zależy w dużym stopniu od intensywnego rozwijania współpracy międzynarodowej, do czego na pewno przyczyni się wielki sukces Europejskiego Kongresu Wirusologicznego w Gdańsku.  

Fot. Alan Stocki/Zespół Prasowy
oprac. zp