Uczeni z UG w gronie 2% najlepszych naukowców na świecie

Grafika poglądowa

14 uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego zostało zaliczonych do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie pod kątem cytowalności ich publikacji przez innych autorów z ich dyscyplin i subdyscyplin. Najnowsze zestawienie TOP 2% opublikowali właśnie w magazynie PLOS Biology autorzy z Uniwersytetu Stanforda, koncernu wydawniczego Elsevier i firmy SciTech Strategies.

Na prestiżowej liście 2% najlepszych naukowców na świecie, przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda, znalazło się 14 nazwisk uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego: 

 1. Robert Alicki 
 2. Jerzy Falandysz 
 3. śp. Marek Grinberg
 4. Michał Horodecki 
 5. Paweł Horodecki *
 6. Ryszard Horodecki 
 7. śp. Jan Kapuściński
 8. śp. Alfons Kawski
 9. Andre Marc Selosse 
 10. Bogdan Skwarzec 
 11. Piotr Stepnowski 
 12. Grzegorz Węgrzyn  
 13. Adrianna Zaleska Medynska 
 14. Marek Żukowski

Lista została przygotowana została po dokonaniu kompleksowej oceny dorobku naukowego uczonych z całego świata i wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzgledniającego m.in. czynniki takie jak liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, czy miejsce i rolę autora wśród współautorów. 

Pełną listę 159 683 naukowców, opublikowaną przez Uniwersytet Stanforda, można znaleźć pod linkiem.

Link do publikacji.

* Prof. dr hab. Paweł Horodecki w zestawieniu afiliowany jest jako pracownik Politechniki Gdańskiej, natomiast obecnie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim pełniąc funkcję kierownika jednego z zespołów naukowych Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych  ((International Centre for Theory of Quantum Technologies).

Biuro Rzecznika Prasowego