Na Uniwersytecie Gdańskim zakończyła się kampania wyborcza

17 listopada 2020 roku na Uniwersytecie Gdańskim zakończyła się kampania wyborcza na stanowisko Rektora Uczelni. Była to kampania wyjątkowa, oparta na licznych otwartych spotkaniach kandydatów ze społecznością akademicką UG.

Kampania wyborcza kandydatów na Rektora UG – prof. dra hab. Krzysztofa Bielawskiego oraz prof. dra hab. Piotra Stepnowskiego zakończyła się dzisiaj, 17 listopada 2020 r. Wynika to z zapisu w Ordynacji Wyborczej UG: „Kandydaci na Rektora mogą zaprezentować swój program wyborczy nie później niż na siedem dni przed zebraniem wyborczym”. Ta przerwa, zgodnie z wieloletnią tradycją na Uczelni, służy podejmowaniu decyzji przez Elektorów, którzy spotykają się ze społecznościami, powierzającymi im ten mandat, aby dokonać zgodnego z ich wolą wyboru.

Była to wyjątkowa kampania w historii Uniwersytetu Gdańskiego. Kandydaci wzięli udział w 15 otwartych spotkaniach (online) – z pracownikami 11 wydziałów UG, studentami, doktorantami, pracownikami administracji oraz Centrum Języków Obcych. Kandydaci odpowiadali na zadawane pytania, a spotkania trwały od 2 do 3 godzin.

16 listopada 2020 r. odbyła się podsumowująca kampanię wspólna debata kandydatów na Rektora (również online), która miała otwarty charakter. Była transmitowana na kanale You Tube UGW debacie uczestniczyło około 150 osób – przedstawiciele całej społeczności akademickiej UG.

Tego samego dnia Radio MORS UG przeprowadziło wywiady z kandydatami. Można ich wysłuchać na stronie Radia.

Programy oraz kalendarze wyborcze kandydaci ogłosili na stronie UG, dedykowanej wyborom Rektora Uczelni.

Obaj kandydaci prowadzili również intensywna kampanię na swoich profilach na FB, prezentując program wyborczy i odpowiadając na pytania.

Wybory Rektora UG, zgodnie z kalendarzem uchwalonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, odbędą się 23 listopada 2020 roku, początek o godz. 10.00. Ze względu na pandemię głosowanie odbędzie się poprzez aplikację MS Teams. Dla Elektorów, którzy będą potrzebowali informatycznego wsparcia, przygotowane zostało specjalne stanowisko w Rektoracie UG. Tego samego dnia zostanie ogłoszony wynik wyborów. Wyboru dokona Uczelniane Kolegium Elektorów, które liczy 132 osoby. Jest to grono, które w połowie składa się z członków Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, wybranego na kadencję 2020-2024, a w połowie z wybranych w wyborach UKE przedstawicieli wydziałów, jednostek, studentów, doktorantów oraz pracowników administracji UG.

Biuro Rzecznika Prasowego