Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zrealizowała projekt pt. „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka”. Dzięki niemu zabezpieczono walory przyrodnicze i krajobrazowe tego terenu. Całkowity koszt projektu to ponad 3 mln 800 tys. zł.
Nowa infrastruktura turystyczna powstała w ramach Projektu „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
- Głównym celem budowy infrastruktury turystycznej w rezerwacie Beka było ukierunkowanie ruchu turystów w miejsca, gdzie obserwować można typowe siedliska i ptaki Beki bez kolizji z podstawową funkcją rezerwatu, czyli ochroną przyrody. Działanie to pozwoli na osiągnięcie równowagi pomiędzy potrzebą ochrony cennych elementów przyrody, a potrzebą korzystania z walorów krajobrazowych i przyrodniczych terenu. Dzięki interesującej infrastrukturze turystycznej wzrośnie potencjał edukacyjny rezerwatu, a lokalne szkoły zyskają dodatkowe „narzędzie” do realizacji ścieżki edukacji ekologicznej – tłumaczy Agnieszka Wojtach, wiceprezes Fundacji FRUG, koordynator projektu.
Nowa trasa edukacyjno-turystyczna
Trasa edukacyjno-turystyczna wokół całego rezerwatu została podzielona na 3 części:
- Trasa 1 – przebiega wzdłuż kanału Beka.
- Trasa 3 – przebiega wzdłuż linii brzegowej rezerwatu.
- Trasa 4 – przebiega po koronie wału przeciwpowodziowego (morskiego) od mostu na Zagórskiej Strudze do drogi Mrzezino – Osłonino i dalej droga gruntową do ujścia Kanału Mrzezińskiego.
Więcej o projekcie na str. FRUG
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego
Celem fundacji jest wspieranie działalności i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Cel ten jest realizowany w formie pomocy rzeczowej i finansowej oraz poprzez współdziałanie z jednostkami Uniwersytetu. Środki finansowe na realizację celu statutowego Fundacja pozyskuje głównie z działalności własnej oraz częściowo z dotacji i darowizn od instytucji, firm i przedsiębiorstw.