Wstępne podsumowanie naboru na studia w Uniwersytecie Gdańskim

20 osób na miejsce - największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w Uniwersytecie Gdańskim cieszy się nasza tegoroczna nowość – Japonistyka. Znamy już wstępne wyniki rekrutacji na większości kierunków.

Trwa rekrutacja na studia na Uniwersytecie Gdańskim. Zapisy na większość kierunków zostały zamknięte
wczoraj (12 lipca 2023). Nabór potrwa dłużej na Wydziale Zarządzania, Wydziale Ekonomicznym oraz na niektórych kierunkach prowadzonych przez Wydział Nauk Społecznych i Wydział Historyczny. Pierwsze listy kandydatów zostaną ogłoszone już jutro - w czwartek 13 lipca.

Wstępne dane pokazują, że - uwzględniając liczbę osób na miejsce - w czasie tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia
i jednolite magisterskie cieszą się: nasza tegoroczna nowość i absolutny hit rekrutacji – Japonistyka (20 osób na miejsce), Skandynawistyka (norweska lub szwedzka ścieżka językowa), Kryminologia, Dziennikarstwo
i komunikacja społeczna oraz Psychologia.

Natomiast największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowujemy na kierunku Psychologia - wybrało ją niemal 2,2 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszą się: Prawo (ponad 1,3 tys. chętnych), Zarządzanie (ponad 1,1 tys. chętnych), Filologia angielska i Ekonomia (ponad 1 tys. chętnych).

Należy jednak podkreślić, że z uwagi na wciąż trwający nabór, na podsumowanie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Ofertę Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2023/2024 stanowi ponad 90 kierunków studiów. Zaplanowano przyjęcie ponad 11 tysięcy osób: blisko 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych.

Podczas tegorocznej rekrutacji pojawiło się też kilka nowości.

Poszerzyliśmy ofertę o kolejne studia stacjonarne pierwszego stopnia. Na Wydziale Filologicznym jest to Japonistyka oraz Sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale Historycznym – Ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania – Zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie).

Dodatkowo cały czas dbamy o wzbogacanie oferty studiów w języku angielskim. W tym roku nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business oraz Logistics and Mobility), ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenia na zupełnie nowych kierunkach: Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) oraz Marine Biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii).
Co warte podkreślenia – za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim nie będziemy pobierali opłat.

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Gdańskim – rekrutacja na rok akademicki 2023/2024 – studia stacjonarne pierwszego stopnia (licencjackie) oraz jednolite magisterskie (liczba kandydatów na jedno miejsce) – dane na dzień 12.07.2023 r.

KIERUNEK

LICZBA KANDYDATÓW NA MIEJSCE

Japonistyka

20,00

Skandynawistyka (norweska lub szwedzka ścieżka językowa)

14,44

Kryminologia

13,40

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

12,54

12,19

Informatyka (profil ogólnoakademicki)

11,04

Iberystyka

10,70

Zarządzanie instytucjami artystycznymi menedżerska

10,12

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej

9,92

Filologia angielska

9,86

Rekrutacja na studia drugiego stopnia studia niestacjonarne odbywa się do końca września, ale obowiązują różne terminy zgłoszeń na poszczególne kierunki.

Terminy rekrutacji można znaleźć na stronie: http://ug.edu.pl/rekrutacja.

W zakładce z terminami będą również na bieżąco publikowane informacje o rekrutacjach dodatkowych.

Informacji na temat zasad rekrutacji udziela Biuro Rekrutacji UG:

ul. Bażyńskiego 8, pok. 228, 80-309 Gdańsk
telefony: (0-58) 523 23 26, 523 23 28, 523 23 32, 523 25 32