Medal dla dr. Tomasza Snarskiego za zaangażowanie we współpracę Gdańska i Wilna

Zdjęcie z gali

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dr Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor artystyczny festiwalu „Wilno w Gdańsku”, odebrał Medal Prezydenta Miasta Gdańska wręczony podczas gali z okazji 25-lecia współpracy Gdańska i Wilna. Wyróżnienie to jest wyrazem wdzięczności za pielęgnowanie więzi i rozwój współpracy kulturalnej obu miast.  Wspólnota może żyć dzięki kulturze, kiedy pisarze, poeci, filmowcy, twórcy ludowi zabierają nas w przestrzeń swojego świata, pozwalają obcować z pięknem i dobrem. Bądźmy razem, kochajmy Gdańsk i Wilno, kochajmy drugiego człowieka – powiedział dr Tomasz Snarski.

W piątek, 11 sierpnia, rozpoczął się festiwal „Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske”, który obchodzi okrągły jubileusz 20-lecia istnienia. W 2023 roku zbiegły się w czasie także inne okrągłe rocznice: 25-lecie współpracy partnerskiej między Wilnem i Gdańskiem i 700-lecie powstania Wilna.

Z tej okazji prezydent Piotr Borawski wręczył odznaczenia osobom, które w szczególny sposób i na różnych płaszczyznach angażują się we współpracę między Gdańskiem i Winem.

– Jestem zaszczycony, że Prezydent Miasta Gdańska doceniła moje wieloletnie działania na rzecz budowania jak najlepszych partnerskich relacji między Gdańskiem a Wilnem, między Polską a Litwą. Różnorodne organizowane przeze mnie inicjatywy kulturalne, w tym przede wszystkim festiwal „Wilno w Gdańsku”, mają przecież na celu budować wspólnotę i łączyć ludzi. Tym bardziej cieszy mnie, że na medalowej inskrypcji znajduje się hasło: „Ubi concordia, ibi victoria” („Gdzie zgoda, tam zwycięstwo”). Uważam, że to przepiękne, a przede wszystkim ze wszech miar dzisiaj potrzebne przesłanie –mówi dr Tomasz Snarski.

Dr Snarski podkreślił też, że medalem Prezydenta Miasta Gdańska uhonorowano również inne osoby, z którymi współpracuje, a które zasłużyły się na rzecz budowania dobrych polsko-litewskich relacji kulturalnych, w tym m.in. Prezeskę Związku Pisarzy Litwy Birutė Jonuškaitė-Augustinienė czy attaché ds. kultury Republiki Litewskiej w Polsce Rasę Rimickaitė. – Gratuluję wszystkim wyróżnionym i dziękuję zarazem wszystkim osobom, które od lat działają przy różnych gdańsko-wileńskich inicjatywach.

– Osobiście bardzo się cieszę, że z roku na rok w relacjach gdańsko-wileńskich coraz silniejsza jest obecność środowiska Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku Uniwersytet Gdański jest partnerem festiwalu „Wilno w Gdańsku”, w murach naszej uczelni odbywa się specjalna wystawa z okazji 700-lecia Wilna. Z kolei artyści związani z Akademickim Centrum Kultury UG wystąpili na festiwalu „Gdańsk w Wilnie”. Tworzymy zatem prawdziwą wspólnotę między Wilnem a Gdańskiem, także w środowisku akademickim – dodaje dr Tomasz Snarski.

Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie gdansk.pl

Czytaj też: O poezji, która łączy. Rozmowa z dr. Tomaszem Snarskim i Birutė Jonuškaitė

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG