Dr Grażyna Świętochowska z nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami!

CF

Książka dr Grażyny Świętochowskiej z Zakładu Filmu i Mediów Instytutu Badań nad Kulturą Wydziału Filologicznego UG pt. „Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali” (Wydawnictwo UG, Gdańsk 2022) została wyróżniona prestiżową doroczną nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za najlepszy debiut 2022 roku.

Książka „Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali” stanowi próbę analitycznego odczytania filmów należących do nurtów czeskiej oraz słowackiej nowej fali, które korzystają z tendencji występujących raczej na peryferiach tradycyjnego kina i wchodzą w dialog z praktykami globalnego kina artystycznego i modernistycznego. 

Autorka korzysta z narzędzi zaproponowanych przez wielkich filozofów: Gilles’a Deleuze’a oraz Félixa Guattariego, posługując się kategorią tzw. kina mniejszego. Pod tym kątem omawia produkcje takie jak Diamenty nocy (reż. Jan Němec, 1964), Słońce w sieci (reż. Štefan Uher, 1962) czy Zmarnowana niedziela (reż. Drahomíra Vihanova, 1969). Czym jest kino mniejsze i jaki jest rezultat przyjętej strategii interpretacyjnej? Na te i inne pytania Grażyna Świętochowska odpowiada w swojej książce.

Według jury Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami pozycja „stanowi przemyślaną, dojrzałą, niezmiernie interesującą i inspirującą wypowiedź teoretyczną na temat pozornie, jak się okazuje, znanego wszystkim fenomenu, jakim była eksplozja talentów w kinie czeskim i słowackim lat 60. [...] Książka Grażyny Świętochowskiej daje ogromną satysfakcję poznawczą, w ramach której prześledzenie innego spojrzenia na <<mniejszy>> fragment historii kina drugiej połowy XX wieku to tylko jeden ze scenariuszy".

GS

Dr Grażyna Świętochowska – filmoznawczyni, polonistka, adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej czasopisma naukowego Panoptikum. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu, który najpełniej realizuje się w przestrzeni targów światowych. Książką „Kino mniejsze” autorka domyka długoletnie zainteresowanie badawcze kinem czeskim i słowackim.

Pani Doktor serdecznie gratulujemy!

oprac. MJ