Times Higher Education World University Rankings 2024: Lepszy wynik punktowy UG w kategoriach

Uniwersytet Gdański wśród najlepszych uczelni świata w opublikowanym 27 września 2023 r. rankingu  Times Higher Education World University Rankings 2024 – jednym z najważniejszych globalnych rankingów uczelni wyższych. Nasza uczelnia poprawiła wynik punktowy w większości kryteriów (Teaching, Research Quality, International Outlook).

Tegoroczna edycja rankingu THE WUR obejmuje 1904 uczelnie ze 108 krajów całego świata i uwzględnia 17 wskaźników pozwalających na wszechstronną i zrównoważoną ocenę uczelni pod względem 5 głównych kryteriów: jakości kształcenia i środowiska nauczania, jakości prowadzonych badań mierzonej liczbą cytowań oraz wskaźnikami publikacyjnymi, opinii międzynarodowej oraz transferu wiedzy do sfery komercyjnej. Metodologia jubileuszowej, 20. edycji rankingu została zmodyfikowana i uszczegółowiona w stosunku do ubiegłorocznej, by jak najprecyzyjniej, w możliwie najbardziej wszechstronny i zrównoważony sposób dokonać analizy danych z ponad 2600 światowych uczelni. W ten sposób otrzymano zestawienie cieszące się dużym zaufaniem zarówno studentów, jak i pracowników akademickich, osób zarządzających uniwersytetami, liderów branży przemysłowej i rządów państw.

Zobacz metodologię World University Rankings 2024:

Uniwersytet Gdański w THE WUR 2024

Uniwersytet Gdański, podobnie jak w roku ubiegłym, notowany został w rankingu THE WUR w przedziale 1201-1500, jednak bardzo niewiele brakuje do awansu. Nasza uczelnia poprawiła wynik punktowy w większości kryteriów (Teaching, Research Quality, International Outlook), a najlepiej ocenieni zostaliśmy pod względem International Outlook.

– Nieustannie i dynamicznie rozwijamy się w właściwie we wszystkich obszarach akademickich – także w tych, które podlegają badaniu w rankingu Times Higher Education World University Rankings 2024 – powiedział Rektor prof. Piotr Stepnowski. – Najlepszym przykładem, że działamy skutecznie, jest analiza danych z obu największych międzynarodowych baz (Scopus i Web of Science), która potwierdza wzrost jakości publikacji, o czym świadczą wartości wskaźników cytowań. W ostatnich dwóch latach publikacje autorów z Uniwersytetu Gdańskiego indeksowane w bazach międzynarodowych były częściej cytowane niż średnia cytowań dla publikacji w danej dyscyplinie na świecie. To wynik pracy naszej świetnej kadry akademickiej, za co jestem jej wdzięczny – dodał rektor.

THE WUR 2024 – uczelnie polskie

W rankingu uwzględniono 37 polskich uczelni (32 rok temu), w tym 12 uniwersytetów klasycznych. Uniwersytet Gdański uplasował się za Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetem Wrocławskim, zajmując 6. miejsce w zestawieniu uniwersytetów klasycznych.

Najlepsze  uczelnie polskie w ogólnym zestawieniu THE WUR 2024 to Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (wszystkie notowane w przedziale 601-800 w ujęciu światowym). Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest czwartą uczelnią polską wchodzącą do pierwszego tysiąca tabeli (przedział 801-1000). 10 krajowych uczelni plasuje się  w przedziale 1001-1200, kolejne 13 to przedział 1201-1500, a ostatnie 10 zajmuje pozycje poniżej 1501 miejsca.

Pełne zestawienie uczelni w THE WUR 2024 pod linkiem: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2024/world-ranking

Metodologia THE WUR 2024

Katarzyna Gregorowicz-Bielawska, Biuro Analiz i Ekspertyz