Wybitna Nauka. Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Chemii UG

Doskonałość naukowa, umiędzynarodowienie i wyniki ewaluacji – oto tematy poruszane podczas inauguracji roku akademickiego 2023/24 na Wydziale Chemii UG. W uroczystości wzięła udział Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego prof. dr hab. Izabela Nowak, która wręczyła Nagrody PTChem za najlepszą pracę doktorską oraz wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Obiektywna ocena skuteczności działania produktów kosmetycznych”.

prof. Beata Grobelna

- Według bazy wiedzy w roku 2023 w okresie do 15 sierpnia publikacji naszego wydziału z renomowanych czasopism było 160, a 26 z nich ukazało się w periodykach wycenianych na 200 pkt przez MEiN. W ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 21 – powiedziała Dziekan Wydziału Chemii dr hab. Beata Grobelna, prof. UG. - Biorąc pod uwagę impact factor, chciałabym szczególnie wyróżnić publikację w 'Nature Nanotechnology' autorstwa prof. Tomasza Puzyna, dr Alicji Mikołajczyk i dr Karoliny Jagiełło o najwyższym w tym roku wskaźniku IF = 39,9.

Prof. Beata Grobelna wymieniła liczne osiągnięcia naukowców z Wydziału Chemii, m.in. obecność trzech badaczy na liście Top 2% Uniwersytetu Stanforda, dziewiętnaście projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, dwie habilitacje i siedemnaście doktoratów.

prof. Wiesław Laskowski

O prestiżu publikacji Wydziału Chemii mówił też Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski. Podczas inauguracji przedstawiciel władz UG opowiedział o ścianie w swoim biurze, na której znajdują się najlepsze publikacje naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. – Większość tych okładek należy do Państwa wydziału - powiedział Prorektor.

- Podjęcie studiów w tym miejscu to z pewnością duże wyzwanie. Jednak chciałbym was utwierdzić w przekonaniu, że był to dobry wybór - zwrócił się do studentów prof. Wiesław Laskowski. - Po tych studiach macie całą paletę możliwości: od pracy w przemyśle po karierę naukową. Pamiętajcie jednak, że największym kapitałem tego wydziału są ludzie, których tutaj spotkacie. Wykorzystajcie ten czas, aby nauczyć się od nich jak najwięcej.

Aula

Po przemowie Prorektora immatrykulację studentów przeprowadziła Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Jolanta Kumirska, prof. UG. Po wręczeniu Nagród Rektora UG oraz mianowaniu doktorskim do studentów zwrócił się przedstawiciel Rady Samorządu Studentów Dawid Strzelecki.

Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego prof. dr hab. Izabeli Nowak pt. „Obiektywna ocena skuteczności działania produktów kosmetycznych".

Podczas inauguracji prof. Wiesław Laskowski i prof. Beata Grobelna wręczyli następujące wyróżnienia i przyznali następujące stopnie naukowe:

DYPLOMY HABILITACYJNE:

• mgr Daria Śmigiel-Kamińska
  • mgr Daniel Wolecki
  • mgr Karolina Zięba

Nagroda PTChem za najlepszą pracę doktorską obronioną na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w 2022 roku:

• dr Elżbieta Adamska
  • dr Klaudia Godlewska (wyróżnienie)

Nagroda im. prof. Andrzeja Wiśniewskiego:

• dr hab. Andrzej Nowacki

INDYWIDUALNA NAGRODA REKTORA UG:

• prof. dr hab. Ewa Siedlecka