- Współpracę w ramach międzynarodowej sieci NICE Network (New Initiatives and Challenges in Europe) tworzy blisko 40 instytucji partnerskich z około 30 krajów rozszerzonej Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Trwa ona już 20 lat i zaowocowała licznymi projektami międzynarodowymi i umowami zawartymi w ramach programu Erasmus+ - mówi dr hab. Joanna Bednarz, prof. UG z Katedry Biznesu Międzynarodowego Wydziału Ekonomicznego UG.
Partnerstwo z NICE Network zainicjowała prof. dr hab. Ewa Oziewicz, a w kolejnych latach dołączyły prof. dr hab. Danuta Marciniak-Neider i prof. Joanna Bednarz z ówczesnego Instytutu Handlu Zagranicznego (od 2019 r. Katedra Biznesu Międzynarodowego).
Członkowie sieci organizują coroczne spotkania w celu rozwijania wspólnych projektów i realizowania długoterminowych umów partnerskich dla studentów oraz wykładowców.
- To wieloletnie zaangażowanie i systematyczna praca zaowocowały licznymi umowami dwustronnymi zawartymi w ramach programu Erasmus+. Na liście wydziałowych umów jest ich ok. 50, a będzie więcej, ponieważ aktualnie, oprócz umów z uczelniami z krajów UE, dobrze rozwija się zwłaszcza współpraca z uczelniami z krajów bałkańskich. Tymi umowami opiekuje się prof. Joanna Bednarz - mówi Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG dr Magdalena Markiewicz z Katedry Biznesu Międzynarodowego.
Wydział Ekonomiczny gości u siebie każdego roku profesorów i wykładowców z zagranicy, którzy oferują zajęcia studentom i doktorantom. Jedną z takich osób była prof. Karine Oganisjana z Riga Technical University na Łotwie, która dwukrotnie prowadziła warsztaty z zakresu metodologii badań ekonomicznych. W ostatnich latach gośćmi wydziału byli też przedstawiciele Hochschule Bremen, Fahochschule Nordhausen, Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden, IMC University of Applied Sciences Krems, University of Applied Sciences Upper Austria School of Management w Steyr, Windesheim University ze Zwolle, Artevelde Hogeschool z Gandawy, Tomas Bata University w Žlinie, Turku University of Applied Sciences oraz PAR University College w Rijece.
Dzięki współpracy z NICE Network studenci wydziału mogą studiować za granicą w ramach umów funkcjonujących w programie ERASMUS+ oraz umów dwustronnych podpisanych z Kyungpook National University Daegu w Korei Południowej.
Współpraca ta przed laty zaowocowała podpisaniem jednej z pierwszych nie tylko na Uniwersytecie Gdańskim, ale i w Polsce umów o podwójnych dyplomach z Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden. Kolejną umowę podpisano w 2010 r. z University of Applied Sciences Upper Austria, School of Business and Management w Steyr w Austrii - dzięki niej studenci specjalności International Business mieli możliwość studiowania za granicą i uzyskania jednocześnie dyplomu UG i uczelni zagranicznej.
Obecnie finalizowane są prace zmierzające do podpisania umowy o podwójnych dyplomach z inną uczelnią współpracującą w ramach sieci nicejskiej, Brno University of Technology. Pierwsza pilotażowa edycja planowana jest na rok akademicki 2024/2025.