Zanim dziecko trafi do szpitala - aplikacja zmniejszająca stres. UG partnerem w projekcie Mobile Hospital – Digital Counseling Environment for Children and Families

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego, pod kierownictwem dr hab. Justyny Siemionow, prof. UG współtworzy (w ramach międzynarodowej współpracy) projekt, którego głównym celem jest ułatwienie pracy personelu pielęgniarskiego z pacjentami dziecięcymi, zmniejszenie napięcia i lęku, których dzieci doświadczają podczas hospitalizacji, oraz dostarczenie opiekunom narzędzi do radzenia sobie z emocjami dziecka i przygotowania go do koniecznych działań w środowisku szpitala.

Projekt Mobile App został przygotowany w celu wsparcia personelu pielęgniarskiego/medycznego w pracy z pacjentami dziecięcymi oraz pomocy dzieciom w poczuciu mniejszego strachu przed szpitalami i procedurami medycznymi. Realizowany jest on w UG we współpracy z Turku University of Applied Sciences (Finlandia) – to lider projektu oraz Karolinska University Hospital (Szwecja). W UG Kierowniczką projektu jest dr hab. Justyna Siemionow, prof. UG z Instytutu Pedagogiki WNS UG.

Projekt oferuje unikalne rozwiązanie w postaci aplikacji, która przygotowuje dzieci do wizyt w szpitalu i procedur medycznych oraz pomaga im zrozumieć sytuację, w której się znalazły. Dzieci często odczuwają strach przed szpitalami i procedurami medycznymi, ponieważ są niezaznajomione z otoczeniem i używanym sprzętem. To może sprawić, że personel pielęgniarski ma trudności w przeprowadzaniu działań które wymagają, aby dzieci pozostały spokojne.

- Jednym z największych wyzwań dla szpitali jest zapewnienie dzieciom odpowiednich informacji i porad przed hospitalizacją oraz troska o ich dobrostan psychiczny, ze względu na brak zasobów do organizacji wizyt przedszpitalnych oraz brak materiałów doradczych skierowanych do dzieci. Aby rozwiązać te problemy, uniwersytety, szpitale dziecięce i organizacje pozarządowe współpracują w celu opracowania aplikacji Mobilny Szpital - informuje dr hab. Justyna Siemionow, prof. UG. - Aplikacja ta wykorzystuje zdjęcia panoramiczne 360 stopni, aby dać dzieciom i ich rodzinom autentyczne doświadczenie otoczenia szpitalnego. Mogą uzyskać dostęp do odpowiednich informacji i zapoznać się z procedurami we własnym tempie. Aplikacja zostanie przetestowana i oceniona przez użytkowników końcowych (dzieci/rodziny) w trzech krajach (Polsce, Finlandii, Szwecji).

Czas trwania projektu: 01.08.2023 – 31.07.2025.

Uniwersytet Gdański jest partnerem w projekcie Mobile Hospital – Digital Counseling Environment for Children and Families.

 Projekt realizowany jest we współpracy z Turku University of Applied Science (Finlandia) – to lider projektu oraz Karolinska University Hospital (Szwecja).

Czas trwania projektu: 01.08.2023 r. – 31.07.2025 r.

Projekt jest finansowany z programu Interreg Baltic Sea Region (CCI 2021TC16FFTN003)

Kierownikiem projektu z ramienia UG jest dr hab. Justyna Siemionow, prof. UG

interreg
AO/BWRP, oprac. MNG/ZP