Kawiarenka Naukowa: czy czeka nas koniec świata?

kawiarenka

Już jutro, 31 października 2023 r., zapraszamy do udziału w Kawiarence Naukowej poświęconej zmianom klimatu, degradacji środowiska naturalnego, wymieraniu gatunków i zanikowi siedlisk, a także koniecznym do podjęcia działaniom dla ratowania Ziemi. Spotkanie będzie transmitowane w serwisie YouTube na kanale Uniwersytetu Gdańskiego.

Ludzie mają bardzo zróżnicowane wyobrażenia na temat końca świata, a ich skojarzenia malują im często obrazy nagłej katastrofy kosmicznej, zniszczenia ludzkości przez sztuczną inteligencję czy innych spektakularnych wydarzeń, które idealnie nadają się jako scenariusze filmów wyświetlanych na dużym ekranie, choć prawdopodobieństwa ich wystąpienia są trudne do jednoznacznego oszacowania. Tymczasem na Ziemi, na naszych oczach dochodzi do zjawisk, które powinny skierować naszą uwagę w zupełnie innym kierunku. Zamiast wypatrywać zagrożenia w przestrzeni kosmicznej czy układach scalonych, zdaniem badaczy powinniśmy uświadomić sobie istnienie zagrożeń dla naszej egzystencji, które sami na siebie sprowadzamy.

Dlatego w ten szczególny czas związany z zadumą nad przemijaniem pragniemy podjąć temat zmian klimatu i środowiska naturalnego i odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy czeka nas koniec świata?

Zapraszamy do udziału w kawiarence naukowej poświęconej zmianom klimatu, degradacji środowiska naturalnego, wymieraniu gatunków i siedlisk oraz koniecznym do podjęcia działaniom dla ratowania Ziemi, w ramach której swoją wiedzą podzielą się eksperci reprezentujący trzy dyscypliny naukowe – biologię, klimatologię oraz chemię (ochronę środowiska): dr hab. Piotr Rutkowski, prof. UG, dr Mirosława Malinowska oraz dr Aleksandra Bielicka-Giełdoń.

 

Rozmowa z udziałem publiczności odbędzie się w holu Wydziału Biologii 31 października o godzinie 15:30 i będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem serwisu YouTube na kanale Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Link do transmisji: https://youtube.com/live/TCuvLonOjOM?feature=share

 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu ReSEArch-EU finansowanego przez UE w ramach programu Horyzont 2020, a jego organizatorem są Centrum Popularyzacji Nauki UG oraz Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG.

Zapraszamy!

 

dr Wojciech Glac, prof. UG