Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk laureatką prestiżowej Nagrody KLIO

Podczas XXXI Targów Książki Historycznej w Warszawie prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk otrzymała jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień historycznych, Nagrodę KLIO. Monumentalna monografia Dyrektorki Instytutu Historii Sztuki nt. Pałacu Staszica wygrała w kategorii varsaviana, w której docenia się najwybitniejsze książki historyczne poświęcone Warszawie.

Wydana przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk monografia pt. „Pałac Staszica” to celebracja 200-letniej historii tej budowli i jej lokalizacji. Przed jej wzniesieniem w 1823 r. w tym miejscu stała m.in. Kaplica Moskiewska i klasztor dominikanów. W ciągu dwóch wieków swego istnienia pałac służył jako m.in. siedziba Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki; obecnie działa w nim Polska Akademia Nauk i Towarzystwo Naukowe Warszawskie. 

To kolejna książka prof. Małgorzaty Omilanowskiej-Kiljańczyk nt. polskich zabytków. W swoich publikacjach była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego poruszała m.in. kwestie architektury gdańskiej, warszawskiej architektury komercyjnej czy wiaduktu i mostu księcia Józefa Poniatowskiego. 

Tegorocznymi laureatami Nagrody KLIO I stopnia zostali również Sławomir Łotysz za książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” (kategoria autorska) oraz Anna Agnieszka Dryblak za „Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu” (kategoria monografia naukowa). 

Konkurs o Nagrody KLIO prowadzi Fundacja Historia i Kultura, która od blisko 20 lat organizuje także Targi Książki Historycznej. Celem wyróżnień jest promocja wkładu polskich autorów i wydawców w popularyzację historii i literatury historycznej.

oprac. MJ; źr. Gazeta Wyborcza https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30460669,prof-omilanowska-kilianczyk-z-nagroda-klio-za-najlepsza-ksiazke.html