Strefy odpoczynku na wydziałach oczami studentów

wns

Za nami rozstrzygnięcie drugiej odsłony Akademickiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród zwycięskich projektów dotychczasowych edycji znalazły się też takie, które służą odpoczynkowi, wyciszeniu i spokojnej pracy na wydziałach. Sprawdziliśmy, jak funkcjonują, i zapytaliśmy studentów, co o nich sądzą.

 

CHILLOUT ZONE

Projekt studencki pod nazwą „CHILLOUT ZONE na WNS” zrealizowany został w 2022 roku dzięki wygranej w ramach Akademickiego Budżetu Obywatelskiego Uniwersytetu Gdańskiego. Oddano na niego 1050 głosów. 

Przestrzeń „CHILLOUT ZONE na WNS” zaprojektowano w celu zapewnienia miejsca do komfortowego odpoczynku z myślą o pracownikach i studentach Wydziału Nauk Społecznych. Strefa znajduje się w budynku WNS na poziomie 300 we wnęce zachodniej.

W ramach zrealizowanej wizji projektowej pojawiły się różne dodatki, dzięki którym osoby korzystające z przestrzeni mogą zaznać chwili relaksu pomiędzy zajęciami. Są to między innymi fotele bujane i zwykłe, stoliki czy biurka, a wszystko uzupełnione miękkimi poduszkami. Skorzystać można również z funkcjonalnych schodów z gniazdkami. Wszystko tworzy miłą dla oka estetykę w zakamarku jednego ze skrzydeł Wydziału Nauk Społecznych.

Miejsce, nawet w godzinach popołudniowych, cieszy się ogromną popularnością, jednocześnie pokazując, że nowoczesne rozwiązania przyczyniają się do stworzenia bezpiecznej, komfortowej strefy sprzyjającej nauce, relaksowi, pracy czy zwykłym, codziennym rozmowom między studentami.

 

WPiA

ZERO STRESS

Kolejny wygrany i zrealizowany projekt w ramach ABO Uniwersytetu Gdańskiego to strefa ZERO STRESS na Wydziale Prawa i Administracji. Zgodnie z projektem przedstawionym przez studentkę zgłaszającą inicjatywę, powstała nowa aranżacja przestrzeni „ogrodu zimowego”. Nowoczesne, przytulne miejsce, mające na celu zwiększenie uniwersyteckiej integracji oraz spotkań, pozwala nie tylko na pracę, ale także na chwilę odpoczynku. Projekt uzyskał 1081 głosów. 

Rewitalizacja zielonej strefy roślinnej wraz z budową nowych mebli modułowych oprócz miejsca do czytania książek i nauki stwarza warunki do organizowania oficjalnych bądź niezobowiązujących spotkań. Zastosowana bryła tego sektora zwiększa również optycznie przestrzeń, poprawia akustykę i oświetlenie, a tym samym samopoczucie osób przebywających w strefie ZERO STRESS.

Sonda

O obie realizacje Akademickiego Budżetu Obywatelskieg zapytaliśmy studentki i studentów, którzy z nich korzystają.

 

Natalia i Weronika studiują na Wydziale Nauk Społecznych i opowiedziały nam o swoich odczuciach związanymi ze strefą chillu:

WNS sonda

 

- My tak naprawdę dużą część wolnego czasu pomiędzy zajęciami spędzamy w tej strefie, lubimy ciszę, spokój. Mamy miejsce, gdzie możemy spokojnie przygotować się na zajęcia czy egzaminy. Jest tu duża przestrzeń, więc pomieści się wiele osób i zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie byli tutaj, żeby chociaż raz odwiedzili tę strefę, bo naprawdę jest to wyjątkowe miejsce na naszym wydziale.

- Tak, ta strefa to jest to, czego nam brakowało na wydziale. Możemy tutaj przyjść ze znajomymi i spokojnie sobie usiąść i porozmawiać. Jest to bardzo przytulne miejsce na uczelni i cieszę się, że mogę w nim przebywać.

Krzysiek zachwala natomiast strefę ZERO STRESS na WPiA:

Krzysztof

 

- Strefa ZERO STRESS na naszym wydziale to naprawdę magiczne miejsce! Od kiedy została zrealizowana, stała się moją ulubioną przestrzenią do odpoczynku i pracy. Jest to przytulne miejsce, gdzie nie tylko mogę się pouczyć czy zrobić coś do pracy, ale również integrować się z innymi studentami - a ja lubię poznawać nowe osoby. Cieszę się, że ostatecznie ta strefa powstała i jestem ciekaw, jak to się dalej rozwinie.

zdjęcia: Joanna Klocek/kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, II rok MSU, Reklama i PR
Tekst oraz opracowanie: Sebastian Domdalski i Julia Kuszewska; zdjęcia: Joanna Klocek; wywiady: Marcel Tworkowski i Natalia Gogolińska. Autorzy są studentami kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, II rok MSU, Reklama i PR