Polsko-ukraińskie relacje po 24 lutego 2022 - relacja z panelu dyskusyjnego

AJZ i AM

Jak przez ostatnie dwa lata zmieniły się relacje polsko-ukraińskie? Sześciodniowe obchody upamiętniające 10 rocznicę napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznicę pełnoskalowej wojny zakończył panel „Polsko-ukraińskie relacje po 24.02.2022”. 26 lutego 2024 na Wydziale Nauk Społecznych spotkali się dyplomaci, politycy, naukowcy oraz aktywiści, aby podsumować skutki dwuletniej wojny w kontekście relacji Polski i Ukrainy. 

Wydarzenie w imieniu Rektora UG otworzyła Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. Przedstawicielka władz uczelni podzieliła się doświadczeniami z realizacji projektu BEACOUP, którego celem jest  wsparcie edukacji w krajach partnerstwa wschodniego poprzez stymulowanie cyfrowej transformacji uczelni, szkół czy przedszkoli. 

- Ilość projektów i programów, które obecnie realizuje społeczeństwo ukraińskie dzięki Erasmus +, jest niewiarygodna. Trudno mi było uwierzyć, że w czasie, gdy na terenie kraju trwa wojna, to społeczeństwo tak mocno pracuje, aby nauczyć się dobrze funkcjonować w zachodnim świecie - mówiła Prorektorka UG.

Następnie o minutę ciszy dla ofiar agresji rosyjskiej poprosił Dyrektor Instytutu Politologii dr hab. Arkadiusz Modrzejewski, prof. UG. Po hołdzie dla cywilów i żołnierzy, którzy oddali życie za wolną Ukrainę, panel dyskusyjny pt. „Polsko-ukraińskie relacje po 24.02.2022” otworzył jego moderator dr hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG.

W dyskusji wzięło udział ośmiu panelistów: 

  • Były ambasador RP w Kijowie Jacek Kluczkowski 
  • Były konsul Ukrainy w Gdańsku Lev Zakharchyshyn 
  • Senator Jerzy Wcisła  
  • Dyrektor Instytutu Politologii UG prof. Arkadiusz Modrzejewski
  • inicjatorka akcji Studenci dla Ukrainy Marcelina Wilczewska
  • Były Minister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy Pavlo Sheremeta (online)
  • Ołeksandra Matwijczuk, która w 2022 r. w imieniu swojej organizacji Centrum Wolności Obywatelskich odebrała Pokojową Nagrodę Nobla (online)
  • Mer Trościańca Jurij Bowa (online)
Panel

Uczestnicy dyskusji opisywali skutki społeczne, militarne, gospodarcze i polityczne agresji rosyjskiej. Jednak o przyszłości wypowiadali się z optymizmem. Szczególnie poruszającą historię opowiedział Mer Trościańca Jurij Bowa, który zaprezentował, jak wyglądało miasto przed i po 24 lutego 2022 r. Zniszczeniom wojennym uległy dziesiątki obiektów, w tym szpital, szkoły i setki mieszkań. Ukraiński samorządowiec na koniec stwierdził, że kryzys związany z ukraińskim zbożem szybko przeminie, ponieważ od niedawna na nowo otwarto eksport przez Morze Czarne. 

- Naszym moralnym obowiązkiem jest pamiętać i być gotowym do niesienia pomocy. Podstawą moralności nie jest czcze współczucie, ale współodczuwanie, które pcha nas do działania. Współodczuwanie to wyjście poza sferę swojego komfortu, by doświadczyć także dramatu drugiego człowieka, jego lęku, gniewu, traumy, by przez chwilę spojrzeć jego oczami. Wtedy zmieni nam się perspektywa. Ukraina przestanie być nazwą państwa czy hasłem, a stanie się spersonalizowana. A tragedia Ukrainy stanie się tragedią Walentyny, Ołeksandry, Jurija, Artioma czy Mykoły - mówił prof. Arkadiusz Modrzejewski.

Dyskusja zakończyła sześciodniowe obchody upamiętniające 10 rocznicę napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny. Uroczystości odbyły się pod wspólną nazwą „Solidarni z Ukrainą”. 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG